GBU-10 Paveway II vs LT-2
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The Chinese LT-2 is a laser-guided bomb kit for 500kg bombs, entering PLAAF service in the 1990s, enabling precision strikes via semi-active laser homing. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided munition |
| Manufacturer | Luoyang Optoelectro Technology Development Center (LOTDC) |
| Service year | 1990 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Range | 15.0 km |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 3.80 m â—‰ |
| Diameter | 380 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-active laser homing |
| Warhead type | High explosive |