GBU-10 Paveway II vs MPR-500
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The Israeli MPR-500, in service since 2007, is a 500 lb bomb by Elbit Systems designed for penetration and surface attack, offering effectiveness comparable to a Mk84. | |
| Origin | 🇮🇱 Israel |
| Category | Guided Bomb |
| Type | General-purpose bomb / penetration bomb |
| Manufacturer | Elbit Systems |
| Service year | 2007 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 230 kg â—‰ |
| Warhead | 89.0 kg â—‰ |
| Length | 1.70 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | GBU-12 Paveway II or GBU-38 JDAM guidance kits |
| Warhead type | HE |