GBU-12 Paveway II vs KAB-500
| Laser-guided bomb featuring a 500-pound Mk 82 warhead and a semi-active laser guidance kit for precision strikes against stationary and mobile surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Aerial laser-guided bomb |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | 1976 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The KAB-500L is a Russian-designed, laser-guided bomb introduced in the 1970s, primarily for precision strike, distinguished by its bolt-on guidance package. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Tactical Missiles Corporation JSC |
| Service year | 1975 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 230 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Guidance | Laser and GPS |
| Warhead type | General-purpose |
| Maximum speed | Mach 0.9 |
| Weight | 525 kg â—‰ |
| Warhead | 450.0 kg |
| Length | 0.31 m |
| Guidance | Laser |
| Warhead type | High-explosive |