FAB-1500 vs Mk 84
| The FAB-1500, a Soviet-designed, high-explosive aerial bomb introduced in 1946, is primarily used for destroying industrial, infrastructure, and hardened targets, distinguished by its large size and weight. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | High-explosive aerial bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1954 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The US-developed Mk 84, introduced in the 1950s, is a 2,000-lb general-purpose bomb distinguished by its relatively thick casing for enhanced penetration. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | General purpose aircraft bomb |
| Manufacturer | -- |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Maximum speed | 1000 km/h |
| Weight | 1,500 kg â—‰ |
| Warhead | 675.0 kg â—‰ |
| Length | 3.00 m |
| Diameter | 600 mm |
| Guidance | GPS/satellite guidance |
| Warhead type | High-explosive TNT |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 945 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | Tritonal high explosive |