3M22 Zircon vs SS.12 / AS.12
The 3M22 Zircon and the SS.12 / AS.12 are both Anti-Ship missiles. The 3M22 Zircon has a range of 1,000 km — 125:1 the SS.12 / AS.12's 8 km. The 3M22 Zircon reaches 11,113 km/h vs 370 km/h for the SS.12 / AS.12. The 3M22 Zircon carries a 300 kg warhead vs 28 kg for the SS.12 / AS.12. The SS.12 / AS.12 entered service 63 years before the 3M22 Zircon (1960 vs 2023).
| Russian hypersonic anti-ship missile, Mach 7.3 speed, entered service in 2023. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Anti-Ship |
| Type | Hypersonic anti-ship cruise missile |
| Manufacturer | NPO Mashinostroyeniya |
| Service year | 2023 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $10 million |
| Range | 1,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 9.1 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 300.0 kg ◉ |
| Length | 9.00 m ◉ |
| Diameter | 600 mm ◉ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | High Explosive or Nuclear |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | 370 km/h ◉ |
| Weight | 76 kg |
| Warhead | 28.0 kg ◉ |
| Length | 1.87 m ◉ |
| Diameter | 180 mm ◉ |
| Guidance | Wire |
| Warhead type | Semi-armour Piercing |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the 3M22 Zircon or SS.12 / AS.12?
The 3M22 Zircon has a longer range at 1,000 km compared to the SS.12 / AS.12's 8 km.
Which is faster, the 3M22 Zircon or SS.12 / AS.12?
The 3M22 Zircon is faster with a maximum speed of Mach 9.1 compared to the SS.12 / AS.12's 370 km/h.
Which has a larger warhead, the 3M22 Zircon or SS.12 / AS.12?
The 3M22 Zircon carries a larger warhead at 300 kg compared to the SS.12 / AS.12's 28 kg.
Which is heavier, the 3M22 Zircon or SS.12 / AS.12?
The SS.12 / AS.12 is heavier at 76 kg compared to the 3M22 Zircon's 0 kg.
Which is longer, the 3M22 Zircon or SS.12 / AS.12?
The 3M22 Zircon is longer at 9.00 meters compared to the SS.12 / AS.12's 1.87 meters.
Which entered service first, the 3M22 Zircon or SS.12 / AS.12?
The SS.12 / AS.12 entered service first in 1960, 63 years before the 3M22 Zircon which entered service in 2023.