3M22 Zircon vs Otomat
The 3M22 Zircon and the Otomat are both Anti-Ship missiles. The 3M22 Zircon has a range of 1,000 km — 6.7x the Otomat's 150 km. The 3M22 Zircon reaches 11,113 km/h vs 1,100 km/h for the Otomat. The 3M22 Zircon carries a 300 kg warhead vs 210 kg for the Otomat. The Otomat entered service 16 years before the 3M22 Zircon (2007 vs 2023).
| Range | 1,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 9.1 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 300.0 kg ◉ |
| Length | 9.00 m ◉ |
| Diameter | 600 mm ◉ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | High Explosive or Nuclear |
| Range | 150.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 0.9 ◉ |
| Weight | 770 kg |
| Warhead | 210.0 kg ◉ |
| Length | 4.82 m ◉ |
| Diameter | 460 mm ◉ |
| Guidance | Inertial, GPS and active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the 3M22 Zircon or Otomat?
The 3M22 Zircon has a longer range at 1,000 km compared to the Otomat's 150 km.
Which is faster, the 3M22 Zircon or Otomat?
The 3M22 Zircon is faster with a maximum speed of Mach 9.1 compared to the Otomat's Mach 0.9.
Which has a larger warhead, the 3M22 Zircon or Otomat?
The 3M22 Zircon carries a larger warhead at 300 kg compared to the Otomat's 210 kg.
Which is heavier, the 3M22 Zircon or Otomat?
The Otomat is heavier at 770 kg compared to the 3M22 Zircon's 0 kg.
Which is longer, the 3M22 Zircon or Otomat?
The 3M22 Zircon is longer at 9.00 meters compared to the Otomat's 4.82 meters.
Which entered service first, the 3M22 Zircon or Otomat?
The Otomat entered service first in 2007, 16 years before the 3M22 Zircon which entered service in 2023.