ABM-1 Galosh vs LGM-30 Minuteman III
The ABM-1 Galosh and the LGM-30 Minuteman III are both Ballistic missiles. The LGM-30 Minuteman III has a range of 14,000 km — 40:1 the ABM-1 Galosh's 350 km. The ABM-1 Galosh reaches 4,900 km/h vs 28,200 km/h for the LGM-30 Minuteman III. Launch weight is 32,700 kg for the ABM-1 Galosh vs 36,030 kg for the LGM-30 Minuteman III. The ABM-1 Galosh uses Radar command guidance guidance, while the LGM-30 Minuteman III relies on Inertial. The ABM-1 Galosh has been produced in 64 units vs 550 for the LGM-30 Minuteman III. The LGM-30 Minuteman III entered service 8 years before the ABM-1 Galosh (1970 vs 1978).
| Russian anti-ballistic missile, entered service in 1978, using radar command guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Ballistic |
| Type | Anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Vympel |
| Service year | 1978 |
| Number produced | 64 units |
| Estimated unit price | NA |
| American ICBM, entered service in 1970, utilizes inertial guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental ballistic missile (ICBM) |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1970 |
| Number produced | 550 units |
| Estimated unit price | $7 million |
| Range | 350.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 32,700 kg ◉ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 19.80 m ◉ |
| Diameter | 2570 mm ◉ |
| Guidance | Radar command guidance |
| Warhead type | Thermonuclear |
| Range | 14,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 23.0 ◉ |
| Weight | 36,030 kg ◉ |
| Warhead | 1150.0 kg |
| Length | 18.30 m ◉ |
| Diameter | 1680 mm ◉ |
| Guidance | Inertial |
| Warhead type | Nuclear |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III has a longer range at 14,000 km compared to the ABM-1 Galosh's 350 km.
Which is faster, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III is faster with a maximum speed of Mach 23.0 compared to the ABM-1 Galosh's Mach 4.0.
Which has a larger warhead, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III carries a larger warhead at 1,150 kg compared to the ABM-1 Galosh's 0 kg.
Which is heavier, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III is heavier at 36,030 kg compared to the ABM-1 Galosh's 32,700 kg.
Which is longer, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The ABM-1 Galosh is longer at 19.80 meters compared to the LGM-30 Minuteman III's 18.30 meters.
What guidance systems do the ABM-1 Galosh and LGM-30 Minuteman III use?
The ABM-1 Galosh uses Radar command guidance guidance while the LGM-30 Minuteman III uses Inertial guidance.
Which entered service first, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III entered service first in 1970, 8 years before the ABM-1 Galosh which entered service in 1978.
Which has been built in greater numbers, the ABM-1 Galosh or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III has been produced in greater numbers with 550 units compared to 64 units of the ABM-1 Galosh.