ABM-1 Galosh vs M-39 ATACMS
The ABM-1 Galosh and the M-39 ATACMS are both Ballistic missiles. Range is 350 km for the ABM-1 Galosh vs 300 km for the M-39 ATACMS. The ABM-1 Galosh reaches 4,900 km/h vs 3,600 km/h for the M-39 ATACMS. Launch weight is 32,700 kg for the ABM-1 Galosh vs 1,674 kg for the M-39 ATACMS. The ABM-1 Galosh uses Radar command guidance guidance, while the M-39 ATACMS relies on GPS-aided inertial navigation guidance. The ABM-1 Galosh has been produced in 64 units vs 3,700 for the M-39 ATACMS. The ABM-1 Galosh entered service 13 years before the M-39 ATACMS (1978 vs 1991).
| Russian anti-ballistic missile, entered service in 1978, using radar command guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Ballistic |
| Type | Anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Vympel |
| Service year | 1978 |
| Number produced | 64 units |
| Estimated unit price | NA |
| American tactical ballistic missile, entered service in 1991, using GPS-aided inertial navigation guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Tactical ballistic missile |
| Manufacturer | Loral / Vought |
| Service year | 1991 |
| Number produced | 3,700 units |
| Estimated unit price | $1.7 million |
| Range | 350.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 4.0 â—‰ |
| Weight | 32,700 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 19.80 m â—‰ |
| Diameter | 2570 mm â—‰ |
| Guidance | Radar command guidance |
| Warhead type | Thermonuclear |
| Range | 300.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.9 â—‰ |
| Weight | 1,674 kg â—‰ |
| Warhead | 214.0 kg |
| Length | 3.96 m â—‰ |
| Diameter | 607 mm â—‰ |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation guidance |
| Warhead type | 950 small bombs M-74 |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The ABM-1 Galosh has a longer range at 350 km compared to the M-39 ATACMS's 300 km.
Which is faster, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The ABM-1 Galosh is faster with a maximum speed of Mach 4.0 compared to the M-39 ATACMS's Mach 2.9.
Which has a larger warhead, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The M-39 ATACMS carries a larger warhead at 214 kg compared to the ABM-1 Galosh's 0 kg.
Which is heavier, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The ABM-1 Galosh is heavier at 32,700 kg compared to the M-39 ATACMS's 1,674 kg.
Which is longer, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The ABM-1 Galosh is longer at 19.80 meters compared to the M-39 ATACMS's 3.96 meters.
What guidance systems do the ABM-1 Galosh and M-39 ATACMS use?
The ABM-1 Galosh uses Radar command guidance guidance while the M-39 ATACMS uses GPS-aided inertial navigation guidance guidance.
Which entered service first, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The ABM-1 Galosh entered service first in 1978, 13 years before the M-39 ATACMS which entered service in 1991.
Which has been built in greater numbers, the ABM-1 Galosh or M-39 ATACMS?
The M-39 ATACMS has been produced in greater numbers with 3,700 units compared to 64 units of the ABM-1 Galosh.