AGM-136 Tacit Rainbow vs Kh-59M
The AGM-136 Tacit Rainbow and the Kh-59M are both Surface-to-Air missiles. The Kh-59M has a range of 285 km — 3.6x the AGM-136 Tacit Rainbow's 80 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 320 kg for the Kh-59M. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 903 kg for the Kh-59M. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the Kh-59M relies on Inertial, active radar homing.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Russian surface-to-air missile, entered service in 1980, with active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Tactical Missiles Corporation |
| Service year | 1980 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 285.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 0.9 |
| Weight | 903 kg ◉ |
| Warhead | 320.0 kg ◉ |
| Length | 5.70 m ◉ |
| Diameter | 380 mm ◉ |
| Guidance | Inertial, active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-59M?
The Kh-59M has a longer range at 285 km compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 80 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-59M?
The Kh-59M is faster with a maximum speed of Mach 0.9 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-59M?
The Kh-59M carries a larger warhead at 320 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-59M?
The Kh-59M is heavier at 903 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-59M?
The Kh-59M is longer at 5.70 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and Kh-59M use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the Kh-59M uses Inertial, active radar homing guidance.