AGM-136 Tacit Rainbow vs FIM-92 Stinger
The AGM-136 Tacit Rainbow and the FIM-92 Stinger are both Surface-to-Air missiles. The AGM-136 Tacit Rainbow has a range of 80 km — 10:1 the FIM-92 Stinger's 8 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 3 kg for the FIM-92 Stinger. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 15 kg for the FIM-92 Stinger. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the FIM-92 Stinger relies on Infrared homing. Unit cost is $0.2M for the AGM-136 Tacit Rainbow vs $0.119M for the FIM-92 Stinger.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 |
| Weight | 15 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m ◉ |
| Diameter | 70 mm ◉ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or FIM-92 Stinger?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or FIM-92 Stinger?
The FIM-92 Stinger is faster with a maximum speed of Mach 2.2 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or FIM-92 Stinger?
The AGM-136 Tacit Rainbow carries a larger warhead at 18 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or FIM-92 Stinger?
The AGM-136 Tacit Rainbow is heavier at 195 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or FIM-92 Stinger?
The AGM-136 Tacit Rainbow is longer at 2.56 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and FIM-92 Stinger use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance.