AGM-136 Tacit Rainbow vs MIM-14 Nike Hercules
The AGM-136 Tacit Rainbow and the MIM-14 Nike Hercules are both Surface-to-Air missiles. Range is 80 km for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 140 km for the MIM-14 Nike Hercules. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 500 kg for the MIM-14 Nike Hercules. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 4,850 kg for the MIM-14 Nike Hercules. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the MIM-14 Nike Hercules relies on Command guidance. Unit cost is $0.2M for the AGM-136 Tacit Rainbow vs $3M for the MIM-14 Nike Hercules.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| American surface-to-air missile, entered service in 1958, utilized command guidance to intercept targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bell |
| Service year | 1958 |
| Number produced | 25,000 units |
| Estimated unit price | $3 million |
| Range | 80.0 km â—‰ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg â—‰ |
| Warhead | 18.0 kg â—‰ |
| Length | 2.56 m â—‰ |
| Diameter | 701 mm â—‰ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 140.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 4.0 |
| Weight | 4,850 kg â—‰ |
| Warhead | 500.0 kg â—‰ |
| Length | 12.53 m â—‰ |
| Diameter | 800 mm â—‰ |
| Guidance | Command guidance |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules has a longer range at 140 km compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 80 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules is faster with a maximum speed of Mach 4.0 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules carries a larger warhead at 500 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules is heavier at 4,850 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules is longer at 12.53 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and MIM-14 Nike Hercules use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the MIM-14 Nike Hercules uses Command guidance guidance.