AGM-136 Tacit Rainbow vs MIM-23 Hawk
The AGM-136 Tacit Rainbow and the MIM-23 Hawk are both Surface-to-Air missiles. The AGM-136 Tacit Rainbow has a range of 80 km — 2.0x the MIM-23 Hawk's 40 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 136 kg for the MIM-23 Hawk. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 626 kg for the MIM-23 Hawk. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the MIM-23 Hawk relies on Semi-active radar homing.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| American surface-to-air missile, entered service in 1960, uses semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1960 |
| Number produced | 40,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 40.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.4 |
| Weight | 626 kg ◉ |
| Warhead | 136.0 kg ◉ |
| Length | 5.12 m ◉ |
| Diameter | 356 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-23 Hawk?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the MIM-23 Hawk's 40 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is faster with a maximum speed of Mach 2.4 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk carries a larger warhead at 136 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is heavier at 626 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is longer at 5.12 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and MIM-23 Hawk use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the MIM-23 Hawk uses Semi-active radar homing guidance.