AGM-136 Tacit Rainbow vs Umkhonto
The AGM-136 Tacit Rainbow and the Umkhonto are both Surface-to-Air missiles. The AGM-136 Tacit Rainbow has a range of 80 km — 5.3x the Umkhonto's 15 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 23 kg for the Umkhonto. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 130 kg for the Umkhonto. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the Umkhonto relies on Active Radar Homing.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| South African surface-to-air missile, entered service in 2001, utilizes active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇿🇦 South Africa |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | Denel Aerospace |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 15.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.0 |
| Weight | 130 kg ◉ |
| Warhead | 23.0 kg ◉ |
| Length | 3.32 m ◉ |
| Diameter | 180 mm ◉ |
| Guidance | Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or Umkhonto?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the Umkhonto's 15 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or Umkhonto?
The Umkhonto is faster with a maximum speed of Mach 2.0 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or Umkhonto?
The Umkhonto carries a larger warhead at 23 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or Umkhonto?
The AGM-136 Tacit Rainbow is heavier at 195 kg compared to the Umkhonto's 130 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or Umkhonto?
The Umkhonto is longer at 3.32 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and Umkhonto use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the Umkhonto uses Active Radar Homing guidance.