AGM-78 Standard ARM vs Kh-58
The AGM-78 Standard ARM and the Kh-58 are both Air-to-Surface missiles. The Kh-58 has a range of 250 km — 2.8x the AGM-78 Standard ARM's 90 km. The AGM-78 Standard ARM reaches 2,223 km/h vs 4,446 km/h for the Kh-58. The AGM-78 Standard ARM carries a 101 kg warhead vs 150 kg for the Kh-58. Launch weight is 817 kg for the AGM-78 Standard ARM vs 640 kg for the Kh-58. The AGM-78 Standard ARM uses Passive radar homing guidance, while the Kh-58 relies on Inertial with passive radar seeker. The AGM-78 Standard ARM entered service 14 years before the Kh-58 (1968 vs 1982).
| American anti-radar missile, entered service in 1968, utilizes passive radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Air-to-Surface |
| Type | Anti-radar missile |
| Manufacturer | Raytheon / Hughes |
| Service year | 1968 |
| Number produced | 3,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Russian anti-radar missile, entered service in 1982, uses inertial guidance with a passive radar seeker. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Air-to-Surface |
| Type | Anti-radar missile |
| Manufacturer | Raduga NPO |
| Service year | 1982 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 90.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 1.8 ◉ |
| Weight | 817 kg ◉ |
| Warhead | 101.0 kg ◉ |
| Length | 4.57 m ◉ |
| Diameter | 343 mm ◉ |
| Guidance | Passive radar homing |
| Warhead type | High Explosive / Fragmentation |
| Range | 250.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.6 ◉ |
| Weight | 640 kg ◉ |
| Warhead | 150.0 kg ◉ |
| Length | 4.80 m ◉ |
| Diameter | 380 mm ◉ |
| Guidance | Inertial with passive radar seeker |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-78 Standard ARM or Kh-58?
The Kh-58 has a longer range at 250 km compared to the AGM-78 Standard ARM's 90 km.
Which is faster, the AGM-78 Standard ARM or Kh-58?
The Kh-58 is faster with a maximum speed of Mach 3.6 compared to the AGM-78 Standard ARM's Mach 1.8.
Which has a larger warhead, the AGM-78 Standard ARM or Kh-58?
The Kh-58 carries a larger warhead at 150 kg compared to the AGM-78 Standard ARM's 101 kg.
Which is heavier, the AGM-78 Standard ARM or Kh-58?
The AGM-78 Standard ARM is heavier at 817 kg compared to the Kh-58's 640 kg.
Which is longer, the AGM-78 Standard ARM or Kh-58?
The Kh-58 is longer at 4.80 meters compared to the AGM-78 Standard ARM's 4.57 meters.
What guidance systems do the AGM-78 Standard ARM and Kh-58 use?
The AGM-78 Standard ARM uses Passive radar homing guidance while the Kh-58 uses Inertial with passive radar seeker guidance.
Which entered service first, the AGM-78 Standard ARM or Kh-58?
The AGM-78 Standard ARM entered service first in 1968, 14 years before the Kh-58 which entered service in 1982.