Akash vs 2K12 Kub
The Akash and the 2K12 Kub are both Surface-to-Air missiles. Range is 45 km for the Akash vs 24 km for the 2K12 Kub. The Akash reaches 3,087 km/h vs 3,457 km/h for the 2K12 Kub. The Akash carries a 60 kg warhead vs 59 kg for the 2K12 Kub. Launch weight is 720 kg for the Akash vs 550 kg for the 2K12 Kub. The Akash uses Active radar homing guidance, while the 2K12 Kub relies on Semi-active radar homing. The Akash has been produced in 15,500 units vs 10,000 for the 2K12 Kub. The 2K12 Kub entered service 42 years before the Akash (1967 vs 2009).
| Indian surface-to-air missile, entered service in 2009, utilizes active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bharat Dynamics Limited |
| Service year | 2009 |
| Number produced | 15,500 units |
| Estimated unit price | $0.5 million |
| Soviet surface-to-air missile, entered service in 1967, utilizing semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1967 |
| Number produced | 10,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 45.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.5 â—‰ |
| Weight | 720 kg â—‰ |
| Warhead | 60.0 kg â—‰ |
| Length | 5.78 m â—‰ |
| Diameter | 350 mm â—‰ |
| Guidance | Active radar homing |
| Warhead type | High-explosive fragmentation |
| Range | 24.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.8 â—‰ |
| Weight | 550 kg â—‰ |
| Warhead | 59.0 kg â—‰ |
| Length | 6.20 m â—‰ |
| Diameter | 335 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Akash or 2K12 Kub?
The Akash has a longer range at 45 km compared to the 2K12 Kub's 24 km.
Which is faster, the Akash or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is faster with a maximum speed of Mach 2.8 compared to the Akash's Mach 2.5.
Which has a larger warhead, the Akash or 2K12 Kub?
The Akash carries a larger warhead at 60 kg compared to the 2K12 Kub's 59 kg.
Which is heavier, the Akash or 2K12 Kub?
The Akash is heavier at 720 kg compared to the 2K12 Kub's 550 kg.
Which is longer, the Akash or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is longer at 6.20 meters compared to the Akash's 5.78 meters.
What guidance systems do the Akash and 2K12 Kub use?
The Akash uses Active radar homing guidance while the 2K12 Kub uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the Akash or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub entered service first in 1967, 42 years before the Akash which entered service in 2009.
Which has been built in greater numbers, the Akash or 2K12 Kub?
The Akash has been produced in greater numbers with 15,500 units compared to 10,000 units of the 2K12 Kub.