Arrow 3 vs 9K31 Strela-1
The Arrow 3 and the 9K31 Strela-1 are both Surface-to-Air missiles. The Arrow 3 has a range of 2,400 km — 571:1 the 9K31 Strela-1's 4 km. The Arrow 3 reaches 14,817 km/h vs 2,205 km/h for the 9K31 Strela-1. The Arrow 3 uses Inertial navigation system (INS) gimbaled seeker guidance, while the 9K31 Strela-1 relies on Photocontrast infrared homing. The 9K31 Strela-1 entered service 47 years before the Arrow 3 (1970 vs 2017).
| Israeli exoatmospheric anti-ballistic missile, entered service in 2017, utilizes inertial navigation with a gimbaled seeker. | |
| Origin | 🇮🇱 Israel |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Exoatmospheric anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Israel Aerospace Industries |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2 million |
| Soviet surface-to-air missile, entered service in 1970, uses photocontrast infrared homing guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Soviet state factories |
| Service year | 1970 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 2,400.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 12.1 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Inertial navigation system (INS) gimbaled seeker |
| Warhead type | Hit-to-kill |
| Range | 4.2 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 1.8 ◉ |
| Weight | 550 kg |
| Warhead | 3.0 kg |
| Length | 6.20 m |
| Diameter | 335 mm |
| Guidance | Photocontrast infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Arrow 3 or 9K31 Strela-1?
The Arrow 3 has a longer range at 2,400 km compared to the 9K31 Strela-1's 4 km.
Which is faster, the Arrow 3 or 9K31 Strela-1?
The Arrow 3 is faster with a maximum speed of Mach 12.1 compared to the 9K31 Strela-1's Mach 1.8.
Which has a larger warhead, the Arrow 3 or 9K31 Strela-1?
The 9K31 Strela-1 carries a larger warhead at 3 kg compared to the Arrow 3's 0 kg.
Which is heavier, the Arrow 3 or 9K31 Strela-1?
The 9K31 Strela-1 is heavier at 550 kg compared to the Arrow 3's 0 kg.
Which is longer, the Arrow 3 or 9K31 Strela-1?
The 9K31 Strela-1 is longer at 6.20 meters compared to the Arrow 3's 0.00 meters.
What guidance systems do the Arrow 3 and 9K31 Strela-1 use?
The Arrow 3 uses Inertial navigation system (INS) gimbaled seeker guidance while the 9K31 Strela-1 uses Photocontrast infrared homing guidance.
Which entered service first, the Arrow 3 or 9K31 Strela-1?
The 9K31 Strela-1 entered service first in 1970, 47 years before the Arrow 3 which entered service in 2017.