SS.12 / AS.12 vs BrahMos
The SS.12 / AS.12 and the BrahMos are both Anti-Ship missiles. The BrahMos has a range of 450 km — 56:1 the SS.12 / AS.12's 8 km. The SS.12 / AS.12 reaches 370 km/h vs 3,704 km/h for the BrahMos. The SS.12 / AS.12 carries a 28 kg warhead vs 300 kg for the BrahMos. Launch weight is 76 kg for the SS.12 / AS.12 vs 3,000 kg for the BrahMos. The SS.12 / AS.12 uses Wire guidance, while the BrahMos relies on INS, Multi-GNSS, ARH. The SS.12 / AS.12 entered service 47 years before the BrahMos (1960 vs 2007).
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | 370 km/h ◉ |
| Weight | 76 kg ◉ |
| Warhead | 28.0 kg ◉ |
| Length | 1.87 m ◉ |
| Diameter | 180 mm ◉ |
| Guidance | Wire |
| Warhead type | Semi-armour Piercing |
| Range | 450.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.0 ◉ |
| Weight | 3,000 kg ◉ |
| Warhead | 300.0 kg ◉ |
| Length | 8.40 m ◉ |
| Diameter | 700 mm ◉ |
| Guidance | INS, Multi-GNSS, ARH |
| Warhead type | Nuclear, Conventional Semi-armour-piercing |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the SS.12 / AS.12 or BrahMos?
The BrahMos has a longer range at 450 km compared to the SS.12 / AS.12's 8 km.
Which is faster, the SS.12 / AS.12 or BrahMos?
The BrahMos is faster with a maximum speed of Mach 3.0 compared to the SS.12 / AS.12's 370 km/h.
Which has a larger warhead, the SS.12 / AS.12 or BrahMos?
The BrahMos carries a larger warhead at 300 kg compared to the SS.12 / AS.12's 28 kg.
Which is heavier, the SS.12 / AS.12 or BrahMos?
The BrahMos is heavier at 3,000 kg compared to the SS.12 / AS.12's 76 kg.
Which is longer, the SS.12 / AS.12 or BrahMos?
The BrahMos is longer at 8.40 meters compared to the SS.12 / AS.12's 1.87 meters.
What guidance systems do the SS.12 / AS.12 and BrahMos use?
The SS.12 / AS.12 uses Wire guidance while the BrahMos uses INS, Multi-GNSS, ARH guidance.
Which entered service first, the SS.12 / AS.12 or BrahMos?
The SS.12 / AS.12 entered service first in 1960, 47 years before the BrahMos which entered service in 2007.