FIM-92 Stinger vs IRIS-T SLM
The FIM-92 Stinger and the IRIS-T SLM are both Surface-to-Air missiles. The IRIS-T SLM has a range of 40 km — 5.0x the FIM-92 Stinger's 8 km. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 3,600 km/h for the IRIS-T SLM. The FIM-92 Stinger carries a 3 kg warhead vs 11 kg for the IRIS-T SLM. Launch weight is 15 kg for the FIM-92 Stinger vs 130 kg for the IRIS-T SLM. The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance, while the IRIS-T SLM relies on Combined radar and infrared guidance. Unit cost is $0.119M for the FIM-92 Stinger vs $0.63M for the IRIS-T SLM. The FIM-92 Stinger entered service 39 years before the IRIS-T SLM (1981 vs 2020).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| German surface-to-air missile, entered service in 2020, uses combined radar and infrared guidance. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Diehl Defence |
| Service year | 2020 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.6 million |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m ◉ |
| Diameter | 70 mm ◉ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 40.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.9 ◉ |
| Weight | 130 kg ◉ |
| Warhead | 11.0 kg ◉ |
| Length | 3.45 m ◉ |
| Diameter | 152 mm ◉ |
| Guidance | Combined radar and infrared guidance |
| Warhead type | Dual-layer HE/fragmentation |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or IRIS-T SLM?
The IRIS-T SLM has a longer range at 40 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or IRIS-T SLM?
The IRIS-T SLM is faster with a maximum speed of Mach 2.9 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or IRIS-T SLM?
The IRIS-T SLM carries a larger warhead at 11 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or IRIS-T SLM?
The IRIS-T SLM is heavier at 130 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or IRIS-T SLM?
The IRIS-T SLM is longer at 3.45 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the FIM-92 Stinger and IRIS-T SLM use?
The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance while the IRIS-T SLM uses Combined radar and infrared guidance guidance.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or IRIS-T SLM?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 39 years before the IRIS-T SLM which entered service in 2020.