FIM-92 Stinger vs RIM-67 Standard
The FIM-92 Stinger and the RIM-67 Standard are both Surface-to-Air missiles. The RIM-67 Standard has a range of 185 km — 23:1 the FIM-92 Stinger's 8 km. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 4,322 km/h for the RIM-67 Standard. The FIM-92 Stinger carries a 3 kg warhead vs 62 kg for the RIM-67 Standard. Launch weight is 15 kg for the FIM-92 Stinger vs 1,341 kg for the RIM-67 Standard. The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance, while the RIM-67 Standard relies on Inertial/SARH. Unit cost is $0.119M for the FIM-92 Stinger vs $0.409M for the RIM-67 Standard. The FIM-92 Stinger entered service 18 years before the RIM-67 Standard (1981 vs 1999).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| United States surface-to-air missile, 148 km range, utilizes inertial and semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon / Hughes |
| Service year | 1999 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.4 million |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m ◉ |
| Diameter | 70 mm ◉ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 185.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.5 ◉ |
| Weight | 1,341 kg ◉ |
| Warhead | 62.0 kg ◉ |
| Length | 8.23 m ◉ |
| Diameter | 343 mm ◉ |
| Guidance | Inertial/SARH |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard has a longer range at 185 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard is faster with a maximum speed of Mach 3.5 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard carries a larger warhead at 62 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard is heavier at 1,341 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard is longer at 8.23 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the FIM-92 Stinger and RIM-67 Standard use?
The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance while the RIM-67 Standard uses Inertial/SARH guidance.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or RIM-67 Standard?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 18 years before the RIM-67 Standard which entered service in 1999.