FIM-92 Stinger vs S-500 Prometheus
The FIM-92 Stinger and the S-500 Prometheus are both Surface-to-Air missiles. The S-500 Prometheus has a range of 600 km — 75:1 the FIM-92 Stinger's 8 km. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 25,200 km/h for the S-500 Prometheus. Unit cost is $0.119M for the FIM-92 Stinger vs $2500M for the S-500 Prometheus. The FIM-92 Stinger entered service 40 years before the S-500 Prometheus (1981 vs 2021).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Russian surface-to-air missile, entered service in 2021, with a maximum speed of Mach 20.6. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile / anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Almaz-Antey |
| Service year | 2021 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2500 million |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg |
| Warhead | 3.0 kg |
| Length | 1.52 m |
| Diameter | 70 mm |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 600.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 20.6 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | -- |
| Warhead type | -- |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or S-500 Prometheus?
The S-500 Prometheus has a longer range at 600 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or S-500 Prometheus?
The S-500 Prometheus is faster with a maximum speed of Mach 20.6 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or S-500 Prometheus?
The FIM-92 Stinger carries a larger warhead at 3 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or S-500 Prometheus?
The FIM-92 Stinger is heavier at 15 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or S-500 Prometheus?
The FIM-92 Stinger is longer at 1.52 meters compared to the S-500 Prometheus's 0.00 meters.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or S-500 Prometheus?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 40 years before the S-500 Prometheus which entered service in 2021.