FIM-92 Stinger vs 2K12 Kub
The FIM-92 Stinger and the 2K12 Kub are both Surface-to-Air missiles. The 2K12 Kub has a range of 24 km — 3.0x the FIM-92 Stinger's 8 km. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 3,457 km/h for the 2K12 Kub. The FIM-92 Stinger carries a 3 kg warhead vs 59 kg for the 2K12 Kub. Launch weight is 15 kg for the FIM-92 Stinger vs 550 kg for the 2K12 Kub. The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance, while the 2K12 Kub relies on Semi-active radar homing. The FIM-92 Stinger has been produced in 70,000 units vs 10,000 for the 2K12 Kub. The 2K12 Kub entered service 14 years before the FIM-92 Stinger (1967 vs 1981).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Soviet surface-to-air missile, entered service in 1967, utilizing semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1967 |
| Number produced | 10,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m ◉ |
| Diameter | 70 mm ◉ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 24.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.8 ◉ |
| Weight | 550 kg ◉ |
| Warhead | 59.0 kg ◉ |
| Length | 6.20 m ◉ |
| Diameter | 335 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub has a longer range at 24 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is faster with a maximum speed of Mach 2.8 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub carries a larger warhead at 59 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is heavier at 550 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is longer at 6.20 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the FIM-92 Stinger and 2K12 Kub use?
The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance while the 2K12 Kub uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub entered service first in 1967, 14 years before the FIM-92 Stinger which entered service in 1981.
Which has been built in greater numbers, the FIM-92 Stinger or 2K12 Kub?
The FIM-92 Stinger has been produced in greater numbers with 70,000 units compared to 10,000 units of the 2K12 Kub.