HQ-61 vs 2K12 Kub
The HQ-61 and the 2K12 Kub are both Surface-to-Air missiles. The 2K12 Kub has a range of 24 km — 2.4x the HQ-61's 10 km. The HQ-61 reaches 3,704 km/h vs 3,457 km/h for the 2K12 Kub. The HQ-61 carries a 42 kg warhead vs 59 kg for the 2K12 Kub. Launch weight is 320 kg for the HQ-61 vs 550 kg for the 2K12 Kub. The HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance, while the 2K12 Kub relies on Semi-active radar homing. The 2K12 Kub entered service 34 years before the HQ-61 (1967 vs 2001).
| Chinese surface-to-air missile, entered service in 2001, uses semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Soviet surface-to-air missile, entered service in 1967, utilizing semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1967 |
| Number produced | 10,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 10.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.0 ◉ |
| Weight | 320 kg ◉ |
| Warhead | 42.0 kg ◉ |
| Length | 4.00 m ◉ |
| Diameter | 280 mm ◉ |
| Guidance | Semi-Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 24.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.8 ◉ |
| Weight | 550 kg ◉ |
| Warhead | 59.0 kg ◉ |
| Length | 6.20 m ◉ |
| Diameter | 335 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the HQ-61 or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub has a longer range at 24 km compared to the HQ-61's 10 km.
Which is faster, the HQ-61 or 2K12 Kub?
The HQ-61 is faster with a maximum speed of Mach 3.0 compared to the 2K12 Kub's Mach 2.8.
Which has a larger warhead, the HQ-61 or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub carries a larger warhead at 59 kg compared to the HQ-61's 42 kg.
Which is heavier, the HQ-61 or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is heavier at 550 kg compared to the HQ-61's 320 kg.
Which is longer, the HQ-61 or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is longer at 6.20 meters compared to the HQ-61's 4.00 meters.
What guidance systems do the HQ-61 and 2K12 Kub use?
The HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance while the 2K12 Kub uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the HQ-61 or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub entered service first in 1967, 34 years before the HQ-61 which entered service in 2001.