Hwasong-15 vs M-39 ATACMS
The Hwasong-15 and the M-39 ATACMS are both Ballistic missiles. The Hwasong-15 has a range of 13,000 km — 43:1 the M-39 ATACMS's 300 km. The Hwasong-15 reaches 18,522 km/h vs 3,600 km/h for the M-39 ATACMS. The Hwasong-15 carries a 1000 kg warhead vs 214 kg for the M-39 ATACMS. Launch weight is 72,000 kg for the Hwasong-15 vs 1,674 kg for the M-39 ATACMS. The M-39 ATACMS entered service 26 years before the Hwasong-15 (1991 vs 2017).
| North Korean ICBM, first tested in 2017, can deliver a 1000 kg warhead. | |
| Origin | 🇰🇵 North Korea |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental Ballistic Missile |
| Manufacturer | North Korea |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American tactical ballistic missile, entered service in 1991, using GPS-aided inertial navigation guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Tactical ballistic missile |
| Manufacturer | Loral / Vought |
| Service year | 1991 |
| Number produced | 3,700 units |
| Estimated unit price | $1.7 million |
| Range | 13,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 15.1 ◉ |
| Weight | 72,000 kg ◉ |
| Warhead | 1000.0 kg ◉ |
| Length | 22.50 m ◉ |
| Diameter | 2400 mm ◉ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | Nuclear weapon |
| Range | 300.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.9 ◉ |
| Weight | 1,674 kg ◉ |
| Warhead | 214.0 kg ◉ |
| Length | 3.96 m ◉ |
| Diameter | 607 mm ◉ |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation guidance |
| Warhead type | 950 small bombs M-74 |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Hwasong-15 or M-39 ATACMS?
The Hwasong-15 has a longer range at 13,000 km compared to the M-39 ATACMS's 300 km.
Which is faster, the Hwasong-15 or M-39 ATACMS?
The Hwasong-15 is faster with a maximum speed of Mach 15.1 compared to the M-39 ATACMS's Mach 2.9.
Which has a larger warhead, the Hwasong-15 or M-39 ATACMS?
The Hwasong-15 carries a larger warhead at 1,000 kg compared to the M-39 ATACMS's 214 kg.
Which is heavier, the Hwasong-15 or M-39 ATACMS?
The Hwasong-15 is heavier at 72,000 kg compared to the M-39 ATACMS's 1,674 kg.
Which is longer, the Hwasong-15 or M-39 ATACMS?
The Hwasong-15 is longer at 22.50 meters compared to the M-39 ATACMS's 3.96 meters.
Which entered service first, the Hwasong-15 or M-39 ATACMS?
The M-39 ATACMS entered service first in 1991, 26 years before the Hwasong-15 which entered service in 2017.