Hwasong-15 vs OTR-23 Oka
The Hwasong-15 and the OTR-23 Oka are both Ballistic missiles. The Hwasong-15 has a range of 13,000 km — 32:1 the OTR-23 Oka's 400 km. The Hwasong-15 carries a 1000 kg warhead vs 772 kg for the OTR-23 Oka. Launch weight is 72,000 kg for the Hwasong-15 vs 4,360 kg for the OTR-23 Oka. The OTR-23 Oka entered service 37 years before the Hwasong-15 (1980 vs 2017).
| North Korean ICBM, first tested in 2017, can deliver a 1000 kg warhead. | |
| Origin | 🇰🇵 North Korea |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental Ballistic Missile |
| Manufacturer | North Korea |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 13,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 15.1 |
| Weight | 72,000 kg ◉ |
| Warhead | 1000.0 kg ◉ |
| Length | 22.50 m ◉ |
| Diameter | 2400 mm ◉ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | Nuclear weapon |
| Range | 400.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 4,360 kg ◉ |
| Warhead | 772.0 kg ◉ |
| Length | 7.32 m ◉ |
| Diameter | 890 mm ◉ |
| Guidance | Inertial with active radar homing |
| Warhead type | Conventional or Fragmentation or Nuclear |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Hwasong-15 or OTR-23 Oka?
The Hwasong-15 has a longer range at 13,000 km compared to the OTR-23 Oka's 400 km.
Which is faster, the Hwasong-15 or OTR-23 Oka?
The Hwasong-15 is faster with a maximum speed of Mach 15.1 compared to the OTR-23 Oka's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the Hwasong-15 or OTR-23 Oka?
The Hwasong-15 carries a larger warhead at 1,000 kg compared to the OTR-23 Oka's 772 kg.
Which is heavier, the Hwasong-15 or OTR-23 Oka?
The Hwasong-15 is heavier at 72,000 kg compared to the OTR-23 Oka's 4,360 kg.
Which is longer, the Hwasong-15 or OTR-23 Oka?
The Hwasong-15 is longer at 22.50 meters compared to the OTR-23 Oka's 7.32 meters.
Which entered service first, the Hwasong-15 or OTR-23 Oka?
The OTR-23 Oka entered service first in 1980, 37 years before the Hwasong-15 which entered service in 2017.