IRIS-T SLM vs MIM-23 Hawk
The IRIS-T SLM and the MIM-23 Hawk are both Surface-to-Air missiles. Range is 40 km for the IRIS-T SLM vs 40 km for the MIM-23 Hawk. The IRIS-T SLM reaches 3,600 km/h vs 2,964 km/h for the MIM-23 Hawk. The IRIS-T SLM carries a 11 kg warhead vs 136 kg for the MIM-23 Hawk. Launch weight is 130 kg for the IRIS-T SLM vs 626 kg for the MIM-23 Hawk. The IRIS-T SLM uses Combined radar and infrared guidance guidance, while the MIM-23 Hawk relies on Semi-active radar homing. The MIM-23 Hawk entered service 60 years before the IRIS-T SLM (1960 vs 2020).
| German surface-to-air missile, entered service in 2020, uses combined radar and infrared guidance. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Diehl Defence |
| Service year | 2020 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.6 million |
| American surface-to-air missile, entered service in 1960, uses semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1960 |
| Number produced | 40,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 40.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.9 â—‰ |
| Weight | 130 kg â—‰ |
| Warhead | 11.0 kg â—‰ |
| Length | 3.45 m â—‰ |
| Diameter | 152 mm â—‰ |
| Guidance | Combined radar and infrared guidance |
| Warhead type | Dual-layer HE/fragmentation |
| Range | 40.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.4 â—‰ |
| Weight | 626 kg â—‰ |
| Warhead | 136.0 kg â—‰ |
| Length | 5.12 m â—‰ |
| Diameter | 356 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the IRIS-T SLM or MIM-23 Hawk?
Both the IRIS-T SLM and MIM-23 Hawk have the same range of 40 km.
Which is faster, the IRIS-T SLM or MIM-23 Hawk?
The IRIS-T SLM is faster with a maximum speed of Mach 2.9 compared to the MIM-23 Hawk's Mach 2.4.
Which has a larger warhead, the IRIS-T SLM or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk carries a larger warhead at 136 kg compared to the IRIS-T SLM's 11 kg.
Which is heavier, the IRIS-T SLM or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is heavier at 626 kg compared to the IRIS-T SLM's 130 kg.
Which is longer, the IRIS-T SLM or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is longer at 5.12 meters compared to the IRIS-T SLM's 3.45 meters.
What guidance systems do the IRIS-T SLM and MIM-23 Hawk use?
The IRIS-T SLM uses Combined radar and infrared guidance guidance while the MIM-23 Hawk uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the IRIS-T SLM or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk entered service first in 1960, 60 years before the IRIS-T SLM which entered service in 2020.