IRIS-T SLM vs RIM-67 Standard
The IRIS-T SLM and the RIM-67 Standard are both Surface-to-Air missiles. The RIM-67 Standard has a range of 185 km — 4.6x the IRIS-T SLM's 40 km. The IRIS-T SLM reaches 3,600 km/h vs 4,322 km/h for the RIM-67 Standard. The IRIS-T SLM carries a 11 kg warhead vs 62 kg for the RIM-67 Standard. Launch weight is 130 kg for the IRIS-T SLM vs 1,341 kg for the RIM-67 Standard. The IRIS-T SLM uses Combined radar and infrared guidance guidance, while the RIM-67 Standard relies on Inertial/SARH. Unit cost is $0.63M for the IRIS-T SLM vs $0.409M for the RIM-67 Standard. The RIM-67 Standard entered service 21 years before the IRIS-T SLM (1999 vs 2020).
| German surface-to-air missile, entered service in 2020, uses combined radar and infrared guidance. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Diehl Defence |
| Service year | 2020 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.6 million |
| United States surface-to-air missile, 148 km range, utilizes inertial and semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon / Hughes |
| Service year | 1999 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.4 million |
| Range | 40.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.9 ◉ |
| Weight | 130 kg ◉ |
| Warhead | 11.0 kg ◉ |
| Length | 3.45 m ◉ |
| Diameter | 152 mm ◉ |
| Guidance | Combined radar and infrared guidance |
| Warhead type | Dual-layer HE/fragmentation |
| Range | 185.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.5 ◉ |
| Weight | 1,341 kg ◉ |
| Warhead | 62.0 kg ◉ |
| Length | 8.23 m ◉ |
| Diameter | 343 mm ◉ |
| Guidance | Inertial/SARH |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the IRIS-T SLM or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard has a longer range at 185 km compared to the IRIS-T SLM's 40 km.
Which is faster, the IRIS-T SLM or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard is faster with a maximum speed of Mach 3.5 compared to the IRIS-T SLM's Mach 2.9.
Which has a larger warhead, the IRIS-T SLM or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard carries a larger warhead at 62 kg compared to the IRIS-T SLM's 11 kg.
Which is heavier, the IRIS-T SLM or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard is heavier at 1,341 kg compared to the IRIS-T SLM's 130 kg.
Which is longer, the IRIS-T SLM or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard is longer at 8.23 meters compared to the IRIS-T SLM's 3.45 meters.
What guidance systems do the IRIS-T SLM and RIM-67 Standard use?
The IRIS-T SLM uses Combined radar and infrared guidance guidance while the RIM-67 Standard uses Inertial/SARH guidance.
Which entered service first, the IRIS-T SLM or RIM-67 Standard?
The RIM-67 Standard entered service first in 1999, 21 years before the IRIS-T SLM which entered service in 2020.