LGM-30 Minuteman III vs RS-28 Sarmat
The LGM-30 Minuteman III and the RS-28 Sarmat are both Ballistic missiles. Range is 14,000 km for the LGM-30 Minuteman III vs 18,000 km for the RS-28 Sarmat. The LGM-30 Minuteman III reaches 28,200 km/h vs 25,500 km/h for the RS-28 Sarmat. The LGM-30 Minuteman III carries a 1150 kg warhead vs 10000 kg for the RS-28 Sarmat. Launch weight is 36,030 kg for the LGM-30 Minuteman III vs 208,100 kg for the RS-28 Sarmat. The LGM-30 Minuteman III uses Inertial guidance, while the RS-28 Sarmat relies on Inertial guidance, GLONASS, Astro-inertial. The LGM-30 Minuteman III entered service 53 years before the RS-28 Sarmat (1970 vs 2023).
| American ICBM, entered service in 1970, utilizes inertial guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental ballistic missile (ICBM) |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1970 |
| Number produced | 550 units |
| Estimated unit price | $7 million |
| Russian superheavy ICBM, entered service in 2023, utilizes GLONASS for guidance in addition to inertial and astro-inertial systems. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Ballistic |
| Type | Superheavy ICBM |
| Manufacturer | Makeyev Rocket Design Bureau |
| Service year | 2023 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 14,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 23.0 â—‰ |
| Weight | 36,030 kg â—‰ |
| Warhead | 1150.0 kg â—‰ |
| Length | 18.30 m â—‰ |
| Diameter | 1680 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial |
| Warhead type | Nuclear |
| Range | 18,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 20.8 â—‰ |
| Weight | 208,100 kg â—‰ |
| Warhead | 10000.0 kg â—‰ |
| Length | 35.30 m â—‰ |
| Diameter | 3000 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial guidance, GLONASS, Astro-inertial |
| Warhead type | Thermonuclear |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the LGM-30 Minuteman III or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat has a longer range at 18,000 km compared to the LGM-30 Minuteman III's 14,000 km.
Which is faster, the LGM-30 Minuteman III or RS-28 Sarmat?
The LGM-30 Minuteman III is faster with a maximum speed of Mach 23.0 compared to the RS-28 Sarmat's Mach 20.8.
Which has a larger warhead, the LGM-30 Minuteman III or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat carries a larger warhead at 10,000 kg compared to the LGM-30 Minuteman III's 1,150 kg.
Which is heavier, the LGM-30 Minuteman III or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat is heavier at 208,100 kg compared to the LGM-30 Minuteman III's 36,030 kg.
Which is longer, the LGM-30 Minuteman III or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat is longer at 35.30 meters compared to the LGM-30 Minuteman III's 18.30 meters.
What guidance systems do the LGM-30 Minuteman III and RS-28 Sarmat use?
The LGM-30 Minuteman III uses Inertial guidance while the RS-28 Sarmat uses Inertial guidance, GLONASS, Astro-inertial guidance.
Which entered service first, the LGM-30 Minuteman III or RS-28 Sarmat?
The LGM-30 Minuteman III entered service first in 1970, 53 years before the RS-28 Sarmat which entered service in 2023.