M-39 ATACMS vs RS-28 Sarmat
The M-39 ATACMS and the RS-28 Sarmat are both Ballistic missiles. The RS-28 Sarmat has a range of 18,000 km — 60:1 the M-39 ATACMS's 300 km. The M-39 ATACMS reaches 3,600 km/h vs 25,500 km/h for the RS-28 Sarmat. The M-39 ATACMS carries a 214 kg warhead vs 10000 kg for the RS-28 Sarmat. Launch weight is 1,674 kg for the M-39 ATACMS vs 208,100 kg for the RS-28 Sarmat. The M-39 ATACMS uses GPS-aided inertial navigation guidance guidance, while the RS-28 Sarmat relies on Inertial guidance, GLONASS, Astro-inertial. The M-39 ATACMS entered service 32 years before the RS-28 Sarmat (1991 vs 2023).
| American tactical ballistic missile, entered service in 1991, using GPS-aided inertial navigation guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Tactical ballistic missile |
| Manufacturer | Loral / Vought |
| Service year | 1991 |
| Number produced | 3,700 units |
| Estimated unit price | $1.7 million |
| Range | 300.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.9 ◉ |
| Weight | 1,674 kg ◉ |
| Warhead | 214.0 kg ◉ |
| Length | 3.96 m ◉ |
| Diameter | 607 mm ◉ |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation guidance |
| Warhead type | 950 small bombs M-74 |
| Range | 18,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 20.8 ◉ |
| Weight | 208,100 kg ◉ |
| Warhead | 10000.0 kg ◉ |
| Length | 35.30 m ◉ |
| Diameter | 3000 mm ◉ |
| Guidance | Inertial guidance, GLONASS, Astro-inertial |
| Warhead type | Thermonuclear |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the M-39 ATACMS or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat has a longer range at 18,000 km compared to the M-39 ATACMS's 300 km.
Which is faster, the M-39 ATACMS or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat is faster with a maximum speed of Mach 20.8 compared to the M-39 ATACMS's Mach 2.9.
Which has a larger warhead, the M-39 ATACMS or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat carries a larger warhead at 10,000 kg compared to the M-39 ATACMS's 214 kg.
Which is heavier, the M-39 ATACMS or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat is heavier at 208,100 kg compared to the M-39 ATACMS's 1,674 kg.
Which is longer, the M-39 ATACMS or RS-28 Sarmat?
The RS-28 Sarmat is longer at 35.30 meters compared to the M-39 ATACMS's 3.96 meters.
What guidance systems do the M-39 ATACMS and RS-28 Sarmat use?
The M-39 ATACMS uses GPS-aided inertial navigation guidance guidance while the RS-28 Sarmat uses Inertial guidance, GLONASS, Astro-inertial guidance.
Which entered service first, the M-39 ATACMS or RS-28 Sarmat?
The M-39 ATACMS entered service first in 1991, 32 years before the RS-28 Sarmat which entered service in 2023.