MIM-14 Nike Hercules vs S-500 Prometheus
The MIM-14 Nike Hercules and the S-500 Prometheus are both Surface-to-Air missiles. The S-500 Prometheus has a range of 600 km — 4.3x the MIM-14 Nike Hercules's 140 km. The MIM-14 Nike Hercules reaches 4,900 km/h vs 25,200 km/h for the S-500 Prometheus. Unit cost is $3M for the MIM-14 Nike Hercules vs $2500M for the S-500 Prometheus. The MIM-14 Nike Hercules entered service 63 years before the S-500 Prometheus (1958 vs 2021).
| American surface-to-air missile, entered service in 1958, utilized command guidance to intercept targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bell |
| Service year | 1958 |
| Number produced | 25,000 units |
| Estimated unit price | $3 million |
| Russian surface-to-air missile, entered service in 2021, with a maximum speed of Mach 20.6. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile / anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Almaz-Antey |
| Service year | 2021 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2500 million |
| Range | 140.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 4,850 kg |
| Warhead | 500.0 kg |
| Length | 12.53 m |
| Diameter | 800 mm |
| Guidance | Command guidance |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 600.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 20.6 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | -- |
| Warhead type | -- |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the MIM-14 Nike Hercules or S-500 Prometheus?
The S-500 Prometheus has a longer range at 600 km compared to the MIM-14 Nike Hercules's 140 km.
Which is faster, the MIM-14 Nike Hercules or S-500 Prometheus?
The S-500 Prometheus is faster with a maximum speed of Mach 20.6 compared to the MIM-14 Nike Hercules's Mach 4.0.
Which has a larger warhead, the MIM-14 Nike Hercules or S-500 Prometheus?
The MIM-14 Nike Hercules carries a larger warhead at 500 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is heavier, the MIM-14 Nike Hercules or S-500 Prometheus?
The MIM-14 Nike Hercules is heavier at 4,850 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is longer, the MIM-14 Nike Hercules or S-500 Prometheus?
The MIM-14 Nike Hercules is longer at 12.53 meters compared to the S-500 Prometheus's 0.00 meters.
Which entered service first, the MIM-14 Nike Hercules or S-500 Prometheus?
The MIM-14 Nike Hercules entered service first in 1958, 63 years before the S-500 Prometheus which entered service in 2021.