MIM-14 Nike Hercules vs S-300PMU
The MIM-14 Nike Hercules and the S-300PMU are both Surface-to-Air missiles. Range is 140 km for the MIM-14 Nike Hercules vs 150 km for the S-300PMU. The MIM-14 Nike Hercules reaches 4,900 km/h vs 11,185 km/h for the S-300PMU. The MIM-14 Nike Hercules carries a 500 kg warhead vs 145 kg for the S-300PMU. Launch weight is 4,850 kg for the MIM-14 Nike Hercules vs 1,800 kg for the S-300PMU. The MIM-14 Nike Hercules uses Command guidance guidance, while the S-300PMU relies on Active Radar Homing. The MIM-14 Nike Hercules has been produced in 25,000 units vs 28,000 for the S-300PMU. The MIM-14 Nike Hercules entered service 20 years before the S-300PMU (1958 vs 1978).
| American surface-to-air missile, entered service in 1958, utilized command guidance to intercept targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bell |
| Service year | 1958 |
| Number produced | 25,000 units |
| Estimated unit price | $3 million |
| Russian surface-to-air missile, entering service in 1978, uses active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | High altitude radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | MZiK |
| Service year | 1978 |
| Number produced | 28,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 140.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 4.0 â—‰ |
| Weight | 4,850 kg â—‰ |
| Warhead | 500.0 kg â—‰ |
| Length | 12.53 m â—‰ |
| Diameter | 800 mm â—‰ |
| Guidance | Command guidance |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 150.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 9.1 â—‰ |
| Weight | 1,800 kg â—‰ |
| Warhead | 145.0 kg â—‰ |
| Length | 7.50 m â—‰ |
| Diameter | 450 mm â—‰ |
| Guidance | Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The S-300PMU has a longer range at 150 km compared to the MIM-14 Nike Hercules's 140 km.
Which is faster, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The S-300PMU is faster with a maximum speed of Mach 9.1 compared to the MIM-14 Nike Hercules's Mach 4.0.
Which has a larger warhead, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The MIM-14 Nike Hercules carries a larger warhead at 500 kg compared to the S-300PMU's 145 kg.
Which is heavier, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The MIM-14 Nike Hercules is heavier at 4,850 kg compared to the S-300PMU's 1,800 kg.
Which is longer, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The MIM-14 Nike Hercules is longer at 12.53 meters compared to the S-300PMU's 7.50 meters.
What guidance systems do the MIM-14 Nike Hercules and S-300PMU use?
The MIM-14 Nike Hercules uses Command guidance guidance while the S-300PMU uses Active Radar Homing guidance.
Which entered service first, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The MIM-14 Nike Hercules entered service first in 1958, 20 years before the S-300PMU which entered service in 1978.
Which has been built in greater numbers, the MIM-14 Nike Hercules or S-300PMU?
The S-300PMU has been produced in greater numbers with 28,000 units compared to 25,000 units of the MIM-14 Nike Hercules.