MIM-14 Nike Hercules vs 2K12 Kub
The MIM-14 Nike Hercules and the 2K12 Kub are both Surface-to-Air missiles. The MIM-14 Nike Hercules has a range of 140 km — 5.8x the 2K12 Kub's 24 km. The MIM-14 Nike Hercules reaches 4,900 km/h vs 3,457 km/h for the 2K12 Kub. The MIM-14 Nike Hercules carries a 500 kg warhead vs 59 kg for the 2K12 Kub. Launch weight is 4,850 kg for the MIM-14 Nike Hercules vs 550 kg for the 2K12 Kub. The MIM-14 Nike Hercules uses Command guidance guidance, while the 2K12 Kub relies on Semi-active radar homing. The MIM-14 Nike Hercules has been produced in 25,000 units vs 10,000 for the 2K12 Kub. The MIM-14 Nike Hercules entered service 9 years before the 2K12 Kub (1958 vs 1967).
| American surface-to-air missile, entered service in 1958, utilized command guidance to intercept targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bell |
| Service year | 1958 |
| Number produced | 25,000 units |
| Estimated unit price | $3 million |
| Soviet surface-to-air missile, entered service in 1967, utilizing semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1967 |
| Number produced | 10,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 140.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 4,850 kg ◉ |
| Warhead | 500.0 kg ◉ |
| Length | 12.53 m ◉ |
| Diameter | 800 mm ◉ |
| Guidance | Command guidance |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 24.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.8 ◉ |
| Weight | 550 kg ◉ |
| Warhead | 59.0 kg ◉ |
| Length | 6.20 m ◉ |
| Diameter | 335 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules has a longer range at 140 km compared to the 2K12 Kub's 24 km.
Which is faster, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules is faster with a maximum speed of Mach 4.0 compared to the 2K12 Kub's Mach 2.8.
Which has a larger warhead, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules carries a larger warhead at 500 kg compared to the 2K12 Kub's 59 kg.
Which is heavier, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules is heavier at 4,850 kg compared to the 2K12 Kub's 550 kg.
Which is longer, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules is longer at 12.53 meters compared to the 2K12 Kub's 6.20 meters.
What guidance systems do the MIM-14 Nike Hercules and 2K12 Kub use?
The MIM-14 Nike Hercules uses Command guidance guidance while the 2K12 Kub uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules entered service first in 1958, 9 years before the 2K12 Kub which entered service in 1967.
Which has been built in greater numbers, the MIM-14 Nike Hercules or 2K12 Kub?
The MIM-14 Nike Hercules has been produced in greater numbers with 25,000 units compared to 10,000 units of the 2K12 Kub.