MIM-23 Hawk vs S-500 Prometheus
The MIM-23 Hawk and the S-500 Prometheus are both Surface-to-Air missiles. The S-500 Prometheus has a range of 600 km — 15:1 the MIM-23 Hawk's 40 km. The MIM-23 Hawk reaches 2,964 km/h vs 25,200 km/h for the S-500 Prometheus. The MIM-23 Hawk entered service 61 years before the S-500 Prometheus (1960 vs 2021).
| American surface-to-air missile, entered service in 1960, uses semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1960 |
| Number produced | 40,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Russian surface-to-air missile, entered service in 2021, with a maximum speed of Mach 20.6. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile / anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Almaz-Antey |
| Service year | 2021 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2500 million |
| Range | 40.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.4 ◉ |
| Weight | 626 kg |
| Warhead | 136.0 kg |
| Length | 5.12 m |
| Diameter | 356 mm |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 600.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 20.6 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | -- |
| Warhead type | -- |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the MIM-23 Hawk or S-500 Prometheus?
The S-500 Prometheus has a longer range at 600 km compared to the MIM-23 Hawk's 40 km.
Which is faster, the MIM-23 Hawk or S-500 Prometheus?
The S-500 Prometheus is faster with a maximum speed of Mach 20.6 compared to the MIM-23 Hawk's Mach 2.4.
Which has a larger warhead, the MIM-23 Hawk or S-500 Prometheus?
The MIM-23 Hawk carries a larger warhead at 136 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is heavier, the MIM-23 Hawk or S-500 Prometheus?
The MIM-23 Hawk is heavier at 626 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is longer, the MIM-23 Hawk or S-500 Prometheus?
The MIM-23 Hawk is longer at 5.12 meters compared to the S-500 Prometheus's 0.00 meters.
Which entered service first, the MIM-23 Hawk or S-500 Prometheus?
The MIM-23 Hawk entered service first in 1960, 61 years before the S-500 Prometheus which entered service in 2021.