PL-15 vs PL-17
The PL-15 and the PL-17 are both Air-to-Air missiles. The PL-17 has a range of 400 km — 2.0x the PL-15's 200 km. The PL-15 reaches 6,125 km/h vs 7,408 km/h for the PL-17. The PL-15 uses Active radar homing guidance, while the PL-17 relies on Inertial, satellite navigation, data-link, active AESA radar, passive sensors, IR-homing. The PL-15 entered service 6 years before the PL-17 (2016 vs 2022).
| Chinese air-to-air missile, entered service in 2016, guided by active radar homing. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Air-to-Air |
| Type | Beyond-visual-range air-to-air missile |
| Manufacturer | China Airborne Missile Academy (CAMA) |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese air-to-air missile, entered service in 2022, uses active AESA radar for guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Air-to-Air |
| Type | Beyond Visual Range |
| Manufacturer | Chinese State Industry |
| Service year | 2022 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 200.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 5.0 ◉ |
| Weight | 210 kg |
| Length | 4.00 m ◉ |
| Diameter | 203 mm |
| Guidance | Active radar homing |
| Range | 400.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 6.0 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Length | 6.00 m ◉ |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Inertial, satellite navigation, data-link, active AESA radar, passive sensors, IR-homing |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the PL-15 or PL-17?
The PL-17 has a longer range at 400 km compared to the PL-15's 200 km.
Which is faster, the PL-15 or PL-17?
The PL-17 is faster with a maximum speed of Mach 6.0 compared to the PL-15's Mach 5.0.
Which is heavier, the PL-15 or PL-17?
The PL-15 is heavier at 210 kg compared to the PL-17's 0 kg.
Which is longer, the PL-15 or PL-17?
The PL-17 is longer at 6.00 meters compared to the PL-15's 4.00 meters.
What guidance systems do the PL-15 and PL-17 use?
The PL-15 uses Active radar homing guidance while the PL-17 uses Inertial, satellite navigation, data-link, active AESA radar, passive sensors, IR-homing guidance.
Which entered service first, the PL-15 or PL-17?
The PL-15 entered service first in 2016, 6 years before the PL-17 which entered service in 2022.