S-500 Prometheus vs S-300PMU
The S-500 Prometheus and the S-300PMU are both Surface-to-Air missiles. The S-500 Prometheus has a range of 600 km — 4.0x the S-300PMU's 150 km. The S-500 Prometheus reaches 25,200 km/h vs 11,185 km/h for the S-300PMU. The S-300PMU entered service 43 years before the S-500 Prometheus (1978 vs 2021).
| Russian surface-to-air missile, entered service in 2021, with a maximum speed of Mach 20.6. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile / anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Almaz-Antey |
| Service year | 2021 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2500 million |
| Russian surface-to-air missile, entering service in 1978, uses active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | High altitude radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | MZiK |
| Service year | 1978 |
| Number produced | 28,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 600.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 20.6 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | -- |
| Warhead type | -- |
| Range | 150.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 9.1 ◉ |
| Weight | 1,800 kg |
| Warhead | 145.0 kg |
| Length | 7.50 m |
| Diameter | 450 mm |
| Guidance | Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the S-500 Prometheus or S-300PMU?
The S-500 Prometheus has a longer range at 600 km compared to the S-300PMU's 150 km.
Which is faster, the S-500 Prometheus or S-300PMU?
The S-500 Prometheus is faster with a maximum speed of Mach 20.6 compared to the S-300PMU's Mach 9.1.
Which has a larger warhead, the S-500 Prometheus or S-300PMU?
The S-300PMU carries a larger warhead at 145 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is heavier, the S-500 Prometheus or S-300PMU?
The S-300PMU is heavier at 1,800 kg compared to the S-500 Prometheus's 0 kg.
Which is longer, the S-500 Prometheus or S-300PMU?
The S-300PMU is longer at 7.50 meters compared to the S-500 Prometheus's 0.00 meters.
Which entered service first, the S-500 Prometheus or S-300PMU?
The S-300PMU entered service first in 1978, 43 years before the S-500 Prometheus which entered service in 2021.