35M FPV (Fast Patrol Vessel) vs Padma
The 35M FPV (Fast Patrol Vessel) and the Padma are both Patrol vessel classes. The Padma displaces 350 tons — 2.9x the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)'s 120 tons. The 35M FPV (Fast Patrol Vessel) reaches 30 knots vs 23 knots for the Padma. Operational range is 1,500 nautical miles for the 35M FPV (Fast Patrol Vessel) vs 1,500 for the Padma. The 35M FPV (Fast Patrol Vessel) carries a crew of 25 vs 45 for the Padma. The 35M FPV (Fast Patrol Vessel) was produced in 12 units vs 10 for the Padma. The 35M FPV (Fast Patrol Vessel) was commissioned in 2010, 3 years before the Padma (2013).
| American patrol boat, introduced in 2010, displaces 120 tons. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Patrol boat |
| Manufacturer | Swiftships |
| Year introduced | 2010 |
| Number built | 12 units |
| Estimated unit price | $181 million |
| Bangladeshi patrol vessel, 350 tons displacement, built by Khulna Shipyard and introduced in 2013. | |
| Origin | 🇧🇩 Bangladesh |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Patrol vessel |
| Manufacturer | Khulna Shipyard |
| Year introduced | 2013 |
| Number built | 10 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 120 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 1,500 nm at 12 knots ◉ |
| Length | 35.1 m ◉ |
| Beam | 7.3 m ◉ |
| Crew | 25 ◉ |
| Propulsion | 3 MTU 16V2000 Marine Diesels |
| Armament |
|
| Displacement | 350 tons ◉ |
| Maximum speed | 23.0 knots ◉ |
| Range | 1,500 nm ◉ |
| Length | 51.6 m ◉ |
| Beam | 7.5 m ◉ |
| Crew | 45 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts, 2 diesels |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class or Padma-class?
The Padma-class has greater displacement at 350 tons compared to the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class's 120 tons.
Which is faster, the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class or Padma-class?
The 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Padma-class's 23 knots.
Which has longer range, the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class or Padma-class?
The Padma-class has a longer range at 1,500 nautical miles compared to the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class's 1,500 nautical miles.
Which is longer, the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class or Padma-class?
The Padma-class is longer at 51.6 meters compared to the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class's 35.1 meters.
How many crew members do the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class and Padma-class have?
The Padma-class has a larger crew complement of 45 compared to the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class's 25 crew members.
Which has been built in greater numbers, the 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class or Padma-class?
The 35M FPV (Fast Patrol Vessel)-class has been built in greater numbers with 12 vessels compared to 10 vessels of the Padma-class.