Almirante Padilla vs Santa María
The Almirante Padilla and the Santa María are both Frigate classes. Displacement is 2,100 tons for the Almirante Padilla vs 3,160 tons for the Santa María. The Almirante Padilla reaches 27 knots vs 29 knots for the Santa María. Operational range is 7,000 nautical miles for the Almirante Padilla vs 5,000 for the Santa María. The Almirante Padilla carries a crew of 92 vs 223 for the Santa María. The Almirante Padilla was produced in 4 units vs 6 for the Santa María. The Almirante Padilla was commissioned in 1983, 3 years before the Santa María (1986).
| Colombian frigate, introduced in 1983, utilizes four MTU diesel engines for propulsion. | |
| Origin | 🇨🇴 Colombia |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Howaldtswerke-Deutsche Werft |
| Year introduced | 1983 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,100 tons ◉ |
| Maximum speed | 27.0 knots ◉ |
| Range | 7,000 nm at 14 knots ◉ |
| Length | 99.1 m ◉ |
| Beam | 11.3 m ◉ |
| Crew | 92 ◉ |
| Propulsion | 2 shaft, 4 MTU 20V 1163 TB92 diesel engines 23,400 hp (17,400 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,160 tons ◉ |
| Maximum speed | 29.0 knots ◉ |
| Range | 5,000 nm ◉ |
| Length | 138.8 m ◉ |
| Beam | 14.3 m ◉ |
| Crew | 223 ◉ |
| Propulsion | 2 × General Electric LM2500-30 gas turbines generating 41,000 shp (31 MW) through a single shaft and variable pitch propeller; 2 × Auxiliary Propulsion Units, 350 hp (260 kW) retractable electric azimuth thrusters |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Almirante Padilla-class or Santa María-class?
The Santa María-class has greater displacement at 3,160 tons compared to the Almirante Padilla-class's 2,100 tons.
Which is faster, the Almirante Padilla-class or Santa María-class?
The Santa María-class is faster with a maximum speed of 29 knots compared to the Almirante Padilla-class's 27 knots.
Which has longer range, the Almirante Padilla-class or Santa María-class?
The Almirante Padilla-class has a longer range at 7,000 nautical miles compared to the Santa María-class's 5,000 nautical miles.
Which is longer, the Almirante Padilla-class or Santa María-class?
The Santa María-class is longer at 138.8 meters compared to the Almirante Padilla-class's 99.1 meters.
How many crew members do the Almirante Padilla-class and Santa María-class have?
The Santa María-class has a larger crew complement of 223 compared to the Almirante Padilla-class's 92 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Almirante Padilla-class or Santa María-class?
The Santa María-class has been built in greater numbers with 6 vessels compared to 4 vessels of the Almirante Padilla-class.