Almirante Padilla vs Type 054B
The Almirante Padilla and the Type 054B are both Frigate classes. The Type 054B displaces 6,000 tons — 2.9x the Almirante Padilla's 2,100 tons. The Almirante Padilla reaches 27 knots vs 28 knots for the Type 054B. Operational range is 7,000 nautical miles for the Almirante Padilla vs 5,000 for the Type 054B. The Almirante Padilla was produced in 4 units vs 2 for the Type 054B. The Almirante Padilla was commissioned in 1983, 42 years before the Type 054B (2025).
| Displacement | 2,100 tons ◉ |
| Maximum speed | 27.0 knots ◉ |
| Range | 7,000 nm at 14 knots ◉ |
| Length | 99.1 m ◉ |
| Beam | 11.3 m ◉ |
| Crew | 92 |
| Propulsion | 2 shaft, 4 MTU 20V 1163 TB92 diesel engines 23,400 hp (17,400 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 6,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 28.0 knots ◉ |
| Range | 5,000 nm ◉ |
| Length | 150.0 m ◉ |
| Beam | 18.0 m ◉ |
| Crew | -- |
| Propulsion | CODAD, 4 × CS16V27 diesels, 29.12 MW (39,050 hp) total, 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Almirante Padilla-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class has greater displacement at 6,000 tons compared to the Almirante Padilla-class's 2,100 tons.
Which is faster, the Almirante Padilla-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class is faster with a maximum speed of 28 knots compared to the Almirante Padilla-class's 27 knots.
Which has longer range, the Almirante Padilla-class or Type 054B-class?
The Almirante Padilla-class has a longer range at 7,000 nautical miles compared to the Type 054B-class's 5,000 nautical miles.
Which is longer, the Almirante Padilla-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class is longer at 150.0 meters compared to the Almirante Padilla-class's 99.1 meters.
Which has been built in greater numbers, the Almirante Padilla-class or Type 054B-class?
The Almirante Padilla-class has been built in greater numbers with 4 vessels compared to 2 vessels of the Type 054B-class.