Andrea Doria vs Ulyanovsk
The Andrea Doria and the Ulyanovsk are both Aircraft carrier classes. The Ulyanovsk displaces 85,000 tons — 13:1 the Andrea Doria's 6,500 tons. The Andrea Doria reaches 31 knots vs 30 knots for the Ulyanovsk. Operational range is 6,000 nautical miles for the Andrea Doria vs 99,999 for the Ulyanovsk. The Andrea Doria carries a crew of 485 vs 3,400 for the Ulyanovsk. The Andrea Doria was commissioned in 1964, 31 years before the Ulyanovsk (1995).
| Italian helicopter cruiser, 6,500 tons displacement, introduced in 1964 and propelled by geared turbines. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Helicopter cruiser |
| Manufacturer | Navalmeccania |
| Year introduced | 1964 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Soviet aircraft carrier, 65,800 tons displacement, powered by four nuclear reactors. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Chernomorsky Shipyard 444 |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 6,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 31.0 knots ◉ |
| Range | 6,000 nm at 20 knots ◉ |
| Length | 149.3 m ◉ |
| Beam | 17.3 m ◉ |
| Crew | 485 ◉ |
| Propulsion | 2 shaft geared turbines, 4 Foster Wheeler boilers, 60,000 hp (45,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 85,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 321.2 m ◉ |
| Beam | 83.9 m ◉ |
| Crew | 3,400 ◉ |
| Propulsion | 4 × KN-3 nuclear reactors, 4 × steam turbines, four shafts, 280,000 shp (210,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Andrea Doria-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class has greater displacement at 85,000 tons compared to the Andrea Doria-class's 6,500 tons.
Which is faster, the Andrea Doria-class or Ulyanovsk-class?
The Andrea Doria-class is faster with a maximum speed of 31 knots compared to the Ulyanovsk-class's 30 knots.
Which has longer range, the Andrea Doria-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Andrea Doria-class has a range of 6,000 nautical miles.
Which is longer, the Andrea Doria-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is longer at 321.2 meters compared to the Andrea Doria-class's 149.3 meters.
How many crew members do the Andrea Doria-class and Ulyanovsk-class have?
The Ulyanovsk-class has a larger crew complement of 3,400 compared to the Andrea Doria-class's 485 crew members.