Barbe vs San Giorgio
The Barbe and the San Giorgio are both Amphibious vessel classes. The San Giorgio displaces 7,960 tons — 19:1 the Barbe's 430 tons. The Barbe reaches 11 knots vs 21 knots for the San Giorgio. The Barbe carries a crew of 17 vs 180 for the San Giorgio. The Barbe was produced in 22 units vs 4 for the San Giorgio. The Barbe was commissioned in 1965, 23 years before the San Giorgio (1988).
| German utility landing craft, introduced in 1965, has a displacement of 430 tons and a crew of seventeen. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Utility landing craft |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1965 |
| Number built | 22 units |
| Estimated unit price | NA |
| Italian amphibious transport dock, introduced in 1988, displaces 7,960 tons. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious transport dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 1988 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | $291 million |
| Displacement | 430 tons ◉ |
| Maximum speed | 11.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 40.0 m ◉ |
| Beam | 8.8 m ◉ |
| Crew | 17 ◉ |
| Propulsion | 750 kW (1,010 hp) |
| Armament |
|
| Displacement | 7,960 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 16 knots |
| Length | 133.0 m ◉ |
| Beam | 20.5 m ◉ |
| Crew | 180 ◉ |
| Propulsion | 2 × diesel engines Grandi Motori Trieste GMT A 420.12, 6,264 kW (8,400 hp) each; 4 × diesel engine generators Grandi Motori Trieste GMT B230.6, 770 kW (1,030 hp) each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Barbe-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has greater displacement at 7,960 tons compared to the Barbe-class's 430 tons.
Which is faster, the Barbe-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is faster with a maximum speed of 21 knots compared to the Barbe-class's 11 knots.
Which has longer range, the Barbe-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Barbe-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Barbe-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is longer at 133.0 meters compared to the Barbe-class's 40.0 meters.
How many crew members do the Barbe-class and San Giorgio-class have?
The San Giorgio-class has a larger crew complement of 180 compared to the Barbe-class's 17 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Barbe-class or San Giorgio-class?
The Barbe-class has been built in greater numbers with 22 vessels compared to 4 vessels of the San Giorgio-class.