Barbe vs Type 074
The Barbe and the Type 074 are both Amphibious vessel classes. Displacement is 430 tons for the Barbe vs 800 tons for the Type 074. The Barbe reaches 11 knots vs 18 knots for the Type 074. The Barbe carries a crew of 17 vs 56 for the Type 074. The Barbe was produced in 22 units vs 15 for the Type 074. The Barbe was commissioned in 1965, 30 years before the Type 074 (1995).
| German utility landing craft, introduced in 1965, has a displacement of 430 tons and a crew of seventeen. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Utility landing craft |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1965 |
| Number built | 22 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1995, has a displacement of 800 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship medium |
| Manufacturer | Wuhu Shipyard |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | 15 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 430 tons â—‰ |
| Maximum speed | 11.0 knots â—‰ |
| Length | 40.0 m â—‰ |
| Beam | 8.8 m â—‰ |
| Crew | 17 â—‰ |
| Propulsion | 750 kW (1,010 hp) |
| Armament |
|
| Displacement | 800 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Length | 58.4 m â—‰ |
| Beam | 10.4 m â—‰ |
| Crew | 56 â—‰ |
| Propulsion | Two diesels @ 4,900 hp with 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Barbe-class or Type 074-class?
The Type 074-class has greater displacement at 800 tons compared to the Barbe-class's 430 tons.
Which is faster, the Barbe-class or Type 074-class?
The Type 074-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Barbe-class's 11 knots.
Which is longer, the Barbe-class or Type 074-class?
The Type 074-class is longer at 58.4 meters compared to the Barbe-class's 40.0 meters.
How many crew members do the Barbe-class and Type 074-class have?
The Type 074-class has a larger crew complement of 56 compared to the Barbe-class's 17 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Barbe-class or Type 074-class?
The Barbe-class has been built in greater numbers with 22 vessels compared to 15 vessels of the Type 074-class.