Chi Yang vs Meko 360
The Chi Yang and the Meko 360 are both Frigate classes. Displacement is 4,130 tons for the Chi Yang vs 3,360 tons for the Meko 360. The Chi Yang reaches 27 knots vs 30 knots for the Meko 360. Operational range is 4,500 nautical miles for the Chi Yang vs 4,500 for the Meko 360. The Chi Yang carries a crew of 257 vs 200 for the Meko 360. The Chi Yang was produced in 46 units vs 5 for the Meko 360. The Chi Yang was commissioned in 1969, 13 years before the Meko 360 (1982).
| American frigate, 4,130 tons displacement, propelled by a Westinghouse steam turbine. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Todd Shipyard |
| Year introduced | 1969 |
| Number built | 46 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 4,130 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 134.0 m â—‰ |
| Beam | 14.3 m â—‰ |
| Crew | 257 â—‰ |
| Propulsion | 1 × Westinghouse steam turbine, 2 × 1,200 psi boilers, 35,000 shp |
| Armament |
|
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Chi Yang-class or Meko 360-class?
The Chi Yang-class has greater displacement at 4,130 tons compared to the Meko 360-class's 3,360 tons.
Which is faster, the Chi Yang-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Chi Yang-class's 27 knots.
Which has longer range, the Chi Yang-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Chi Yang-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Chi Yang-class or Meko 360-class?
The Chi Yang-class is longer at 134.0 meters compared to the Meko 360-class's 125.9 meters.
How many crew members do the Chi Yang-class and Meko 360-class have?
The Chi Yang-class has a larger crew complement of 257 compared to the Meko 360-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Chi Yang-class or Meko 360-class?
The Chi Yang-class has been built in greater numbers with 46 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.