Chi Yang vs Ulsan
The Chi Yang and the Ulsan are both Frigate classes. Displacement is 4,130 tons for the Chi Yang vs 2,215 tons for the Ulsan. The Chi Yang reaches 27 knots vs 35 knots for the Ulsan. Operational range is 4,500 nautical miles for the Chi Yang vs 8,000 for the Ulsan. The Chi Yang carries a crew of 257 vs 186 for the Ulsan. The Chi Yang was produced in 46 units vs 9 for the Ulsan. The Chi Yang was commissioned in 1969, 12 years before the Ulsan (1981).
| American frigate, 4,130 tons displacement, propelled by a Westinghouse steam turbine. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Todd Shipyard |
| Year introduced | 1969 |
| Number built | 46 units |
| Estimated unit price | NA |
| South Korean frigate, introduced in 1981, utilizes CODOG propulsion with gas turbine and diesel engines. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 4,130 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 134.0 m â—‰ |
| Beam | 14.3 m â—‰ |
| Crew | 257 â—‰ |
| Propulsion | 1 × Westinghouse steam turbine, 2 × 1,200 psi boilers, 35,000 shp |
| Armament |
|
| Displacement | 2,215 tons â—‰ |
| Maximum speed | 35.0 knots â—‰ |
| Range | 8,000 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 103.7 m â—‰ |
| Beam | 12.5 m â—‰ |
| Crew | 186 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × GE LM2500 gas turbine engine, 2 × MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Chi Yang-class or Ulsan-class?
The Chi Yang-class has greater displacement at 4,130 tons compared to the Ulsan-class's 2,215 tons.
Which is faster, the Chi Yang-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class is faster with a maximum speed of 35 knots compared to the Chi Yang-class's 27 knots.
Which has longer range, the Chi Yang-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has a longer range at 8,000 nautical miles compared to the Chi Yang-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Chi Yang-class or Ulsan-class?
The Chi Yang-class is longer at 134.0 meters compared to the Ulsan-class's 103.7 meters.
How many crew members do the Chi Yang-class and Ulsan-class have?
The Chi Yang-class has a larger crew complement of 257 compared to the Ulsan-class's 186 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Chi Yang-class or Ulsan-class?
The Chi Yang-class has been built in greater numbers with 46 vessels compared to 9 vessels of the Ulsan-class.