Daring vs Sheffield
The Daring and the Sheffield are both Destroyer classes. Displacement is 7,350 tons for the Daring vs 4,200 tons for the Sheffield. The Daring reaches 32 knots vs 30 knots for the Sheffield. Operational range is 7,000 nautical miles for the Daring vs 4,200 for the Sheffield. The Daring carries a crew of 191 vs 253 for the Sheffield. The Daring was produced in 6 units vs 16 for the Sheffield. The Daring was commissioned in 2009, 34 years after the Sheffield (1975).
| British destroyer, introduced in 2009, uses integrated electric propulsion for a speed of 32 knots. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Destroyer |
| Type | Guided-missile destroyer |
| Manufacturer | BAE Systems Maritime – Naval Ships |
| Year introduced | 2009 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | $1,300 million |
| British guided-missile destroyer, introduced in 1975, utilized a COGOG propulsion system. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Destroyer |
| Type | Guided-missile destroyer |
| Manufacturer | Vickers |
| Year introduced | 1975 |
| Number built | 16 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 7,350 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 7,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 152.4 m â—‰ |
| Beam | 21.2 m â—‰ |
| Crew | 191 â—‰ |
| Propulsion | 2 shafts integrated electric propulsion with 2 × Rolls-Royce WR-21 gas turbines (21.5 MW each) and 2 × Wärtsilä 12V200 diesel generators (2 MW each) or 3 × MTU 4000 series diesel generators (3 MW each) |
| Armament |
|
| Displacement | 4,200 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,200 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.6 m â—‰ |
| Beam | 14.3 m â—‰ |
| Crew | 253 â—‰ |
| Propulsion | 2 shafts COGOG; 2 × Rolls-Royce Olympus TM3B high-speed gas turbines (50,000 shp); 2 × Rolls-Royce Tyne RM1C cruise gas turbines (5,340 shp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Daring-class or Sheffield-class?
The Daring-class has greater displacement at 7,350 tons compared to the Sheffield-class's 4,200 tons.
Which is faster, the Daring-class or Sheffield-class?
The Daring-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Sheffield-class's 30 knots.
Which has longer range, the Daring-class or Sheffield-class?
The Daring-class has a longer range at 7,000 nautical miles compared to the Sheffield-class's 4,200 nautical miles.
Which is longer, the Daring-class or Sheffield-class?
The Daring-class is longer at 152.4 meters compared to the Sheffield-class's 125.6 meters.
How many crew members do the Daring-class and Sheffield-class have?
The Sheffield-class has a larger crew complement of 253 compared to the Daring-class's 191 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Daring-class or Sheffield-class?
The Sheffield-class has been built in greater numbers with 16 vessels compared to 6 vessels of the Daring-class.