Diana vs Hayabusa
The Diana and the Hayabusa are both Patrol vessel classes. Displacement is 280 tons for the Diana vs 200 tons for the Hayabusa. The Diana reaches 25 knots vs 46 knots for the Hayabusa. The Diana carries a crew of 9 vs 21 for the Hayabusa. The Diana was produced in 6 units vs 6 for the Hayabusa. The Diana was commissioned in 2007, 5 years after the Hayabusa (2002).
| Danish patrol vessel, introduced in 2007, propelled by two MTU diesel engines. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Patrol vessel |
| Manufacturer | Faaborg Værft A/S |
| Year introduced | 2007 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| Japanese patrol boat, 200 tons displacement, propelled by three pump-jets. | |
| Origin | 🇯🇵 Japan |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Patrol boat |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Year introduced | 2002 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 280 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 1,500 nm at 15 knots |
| Length | 43.0 m â—‰ |
| Beam | 8.2 m â—‰ |
| Crew | 9 â—‰ |
| Propulsion | 2 × MTU 16V396 TB94 diesel engines, 2 shafts, controllable pitch propellers, 2,100 kW (2,816 bhp) |
| Armament |
|
| Displacement | 200 tons â—‰ |
| Maximum speed | 46.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 50.1 m â—‰ |
| Beam | 8.4 m â—‰ |
| Crew | 21 â—‰ |
| Propulsion | 3 × General Electric LM500-G07 gas turbine, 3 × Pump-jet propulsion |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Diana-class or Hayabusa-class?
The Diana-class has greater displacement at 280 tons compared to the Hayabusa-class's 200 tons.
Which is faster, the Diana-class or Hayabusa-class?
The Hayabusa-class is faster with a maximum speed of 46 knots compared to the Diana-class's 25 knots.
Which has longer range, the Diana-class or Hayabusa-class?
The Diana-class has a longer range at 1,500 nautical miles compared to the Hayabusa-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Diana-class or Hayabusa-class?
The Hayabusa-class is longer at 50.1 meters compared to the Diana-class's 43.0 meters.
How many crew members do the Diana-class and Hayabusa-class have?
The Hayabusa-class has a larger crew complement of 21 compared to the Diana-class's 9 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Diana-class or Hayabusa-class?
Both the Diana-class and Hayabusa-class have been built in equal numbers with 6 vessels each.