Foch/Sao Paulo vs LHA-1 Tarawa
The Foch/Sao Paulo and the LHA-1 Tarawa are both Aircraft carrier classes. Displacement is 32,800 tons for the Foch/Sao Paulo vs 39,967 tons for the LHA-1 Tarawa. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 24 knots for the LHA-1 Tarawa. Operational range is 7,500 nautical miles for the Foch/Sao Paulo vs 10,000 for the LHA-1 Tarawa. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 930 for the LHA-1 Tarawa. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 5 for the LHA-1 Tarawa. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 13 years before the LHA-1 Tarawa (1976).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| American amphibious assault ship, introduced in 1976, displaces 39,967 tons. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Amphibious assault ship |
| Manufacturer | Ingalls Shipbuilding |
| Year introduced | 1976 |
| Number built | 5 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 39,967 tons ◉ |
| Maximum speed | 24.0 knots ◉ |
| Range | 10,000 nm at 20 knots ◉ |
| Length | 254.0 m ◉ |
| Beam | 40.2 m ◉ |
| Crew | 930 ◉ |
| Propulsion | 2 × Combustion Engineering boilers, 2 × Westinghouse turbines, 70,000 horsepower (52,000 kW), 2 × propeller shafts, 1 × bow thruster |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or LHA-1 Tarawa-class?
The LHA-1 Tarawa-class has greater displacement at 39,967 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or LHA-1 Tarawa-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the LHA-1 Tarawa-class's 24 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or LHA-1 Tarawa-class?
The LHA-1 Tarawa-class has a longer range at 10,000 nautical miles compared to the Foch/Sao Paulo-class's 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or LHA-1 Tarawa-class?
The Foch/Sao Paulo-class is longer at 265.0 meters compared to the LHA-1 Tarawa-class's 254.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and LHA-1 Tarawa-class have?
The Foch/Sao Paulo-class has a larger crew complement of 1,338 compared to the LHA-1 Tarawa-class's 930 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or LHA-1 Tarawa-class?
The LHA-1 Tarawa-class has been built in greater numbers with 5 vessels compared to 2 vessels of the Foch/Sao Paulo-class.