Foxtrot vs Alfa
The Foxtrot and the Alfa are both Submarine classes. Displacement is 1,983 tons for the Foxtrot vs 2,300 tons for the Alfa. The Foxtrot reaches 16 knots vs 12 knots for the Alfa. Operational range is 20,000 nautical miles for the Foxtrot vs 99,999 for the Alfa. The Foxtrot carries a crew of 78 vs 31 for the Alfa. Submerged displacement is 2,515 tons for the Foxtrot vs 3,200 tons for the Alfa. The Alfa can dive to 400 m compared to 296 m for the Foxtrot. The Foxtrot was produced in 75 units vs 7 for the Alfa. The Foxtrot was commissioned in 1958, 13 years before the Alfa (1971).
| Displacement | 1,983 tons â—‰ |
| Maximum speed | 16.0 knots â—‰ |
| Range | 20,000 nm at 8 knots â—‰ |
| Length | 89.9 m â—‰ |
| Beam | 7.4 m â—‰ |
| Crew | 78 â—‰ |
| Max depth | 296 m â—‰ |
| Propulsion | 3 × Kolomna 2D42M 2,000 hp (1,500 kW) diesel engines; 3 × Electric motors (two 1,350 hp and one 2,700 hp); 1 × 180 hp auxiliary motor; 3 shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 2,300 tons â—‰ |
| Maximum speed | 12.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 81.4 m â—‰ |
| Beam | 9.5 m â—‰ |
| Crew | 31 â—‰ |
| Max depth | 400 m â—‰ |
| Propulsion | OK-550 or BM-40A, 155-MWt Lead-bismuth cooled, beryllium-moderated reactor; 40,000 shp (30,000 kW) steam turbine, one shaft |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foxtrot-class or Alfa-class?
The Alfa-class has greater displacement at 2,300 tons compared to the Foxtrot-class's 1,983 tons.
Which is faster, the Foxtrot-class or Alfa-class?
The Foxtrot-class is faster with a maximum speed of 16 knots compared to the Alfa-class's 12 knots.
Which has longer range, the Foxtrot-class or Alfa-class?
The Alfa-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Foxtrot-class has a range of 20,000 nautical miles.
Which is longer, the Foxtrot-class or Alfa-class?
The Foxtrot-class is longer at 89.9 meters compared to the Alfa-class's 81.4 meters.
How many crew members do the Foxtrot-class and Alfa-class have?
The Foxtrot-class has a larger crew complement of 78 compared to the Alfa-class's 31 crew members.
Which can dive deeper, the Foxtrot-class or Alfa-class?
The Alfa-class can dive deeper with a maximum depth of 400 meters compared to the Foxtrot-class's 296 meters.
Which has been built in greater numbers, the Foxtrot-class or Alfa-class?
The Foxtrot-class has been built in greater numbers with 75 vessels compared to 7 vessels of the Alfa-class.