Göteborg vs Project 133
The Göteborg and the Project 133 are both Corvette classes. The Project 133 displaces 950 tons — 2.2x the Göteborg's 425 tons. The Göteborg reaches 30 knots vs 24 knots for the Project 133. Operational range is 2,000 nautical miles for the Göteborg vs 2,100 for the Project 133. The Göteborg carries a crew of 41 vs 80 for the Project 133. The Göteborg was produced in 4 units vs 28 for the Project 133. The Göteborg was commissioned in 1989, 8 years after the Project 133 (1981).
| Swedish corvette, introduced in 1989, utilizes a water jet propulsion system. | |
| Origin | 🇸🇪 Sweden |
| Category | Corvette |
| Type | Corvette |
| Manufacturer | Karlskronavarvet AB |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| East German corvette, introduced in 1981, displaced 950 tons, and was powered by three M504 diesels. | |
| Origin | 🇩🇪 Ex-East Germany |
| Category | Corvette |
| Type | Anti-submarine corvette |
| Manufacturer | Peene-Werft |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 28 units |
| Estimated unit price | $12 million |
| Displacement | 425 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 2,000 nm ◉ |
| Length | 57.0 m ◉ |
| Beam | 8.0 m ◉ |
| Crew | 41 ◉ |
| Propulsion | 3 × MTU diesel engines at 2,560 kW (3,430 hp)/each, Water jet propulsion system |
| Armament |
|
| Displacement | 950 tons ◉ |
| Maximum speed | 24.0 knots ◉ |
| Range | 2,100 nm at 12 knots ◉ |
| Length | 72.0 m ◉ |
| Beam | 9.4 m ◉ |
| Crew | 80 ◉ |
| Propulsion | 3 shaft M504 diesels with a power of 14,250 hp |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Göteborg-class or Project 133-class?
The Project 133-class has greater displacement at 950 tons compared to the Göteborg-class's 425 tons.
Which is faster, the Göteborg-class or Project 133-class?
The Göteborg-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Project 133-class's 24 knots.
Which has longer range, the Göteborg-class or Project 133-class?
The Project 133-class has a longer range at 2,100 nautical miles compared to the Göteborg-class's 2,000 nautical miles.
Which is longer, the Göteborg-class or Project 133-class?
The Project 133-class is longer at 72.0 meters compared to the Göteborg-class's 57.0 meters.
How many crew members do the Göteborg-class and Project 133-class have?
The Project 133-class has a larger crew complement of 80 compared to the Göteborg-class's 41 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Göteborg-class or Project 133-class?
The Project 133-class has been built in greater numbers with 28 vessels compared to 4 vessels of the Göteborg-class.