Gumdoksuri vs Thetis
The Gumdoksuri and the Thetis are both Patrol vessel classes. The Thetis displaces 3,500 tons — 6.1x the Gumdoksuri's 570 tons. The Gumdoksuri reaches 44 knots vs 21 knots for the Thetis. Operational range is 1,998 nautical miles for the Gumdoksuri vs 8,700 for the Thetis. The Gumdoksuri carries a crew of 40 vs 47 for the Thetis. The Gumdoksuri was produced in 34 units vs 4 for the Thetis. The Gumdoksuri was commissioned in 2008, 17 years after the Thetis (1991).
| South Korean patrol vessel, introduced in 2008, reaches speeds of 44.0 knots using CODAG propulsion. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Patrol boat |
| Manufacturer | Hanjin Heavy Industries |
| Year introduced | 2008 |
| Number built | 34 units |
| Estimated unit price | $37 million |
| Danish Thetis-class patrol vessel, introduced in 1991, has a displacement of 3,500 tons and a crew of 47. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean patrol frigates |
| Manufacturer | Svendborg Skibsværft |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 570 tons ◉ |
| Maximum speed | 44.0 knots ◉ |
| Range | 1,998 nm ◉ |
| Length | 63.0 m ◉ |
| Beam | 9.0 m ◉ |
| Crew | 40 ◉ |
| Propulsion | Combined diesel and gas (CODAG): 2 × Hanwha Techwin/GE LM500 gas turbine 4,570 kW (6,130 hp), 2 × Doosan/MTU 12V 595 TE90 3,240 kW (4,340 hp), 2 × STX/MTU 16V 1163 TB93 5,920 kW (7,940 hp), 3 × Doosan Heavy Industries waterjets |
| Armament |
|
| Displacement | 3,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 8,700 nm ◉ |
| Length | 112.3 m ◉ |
| Beam | 14.4 m ◉ |
| Crew | 47 ◉ |
| Propulsion | 3 × MAN B&W Diesel 12v28/32A-D at 2,940 kW (3,943 hp), single shaft; 1 × Brunvoll azimuth thruster (800 kW); 1 × electrical Brunvoll bow thruster (600 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Gumdoksuri-class or Thetis-class?
The Thetis-class has greater displacement at 3,500 tons compared to the Gumdoksuri-class's 570 tons.
Which is faster, the Gumdoksuri-class or Thetis-class?
The Gumdoksuri-class is faster with a maximum speed of 44 knots compared to the Thetis-class's 21 knots.
Which has longer range, the Gumdoksuri-class or Thetis-class?
The Thetis-class has a longer range at 8,700 nautical miles compared to the Gumdoksuri-class's 1,998 nautical miles.
Which is longer, the Gumdoksuri-class or Thetis-class?
The Thetis-class is longer at 112.3 meters compared to the Gumdoksuri-class's 63.0 meters.
How many crew members do the Gumdoksuri-class and Thetis-class have?
The Thetis-class has a larger crew complement of 47 compared to the Gumdoksuri-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Gumdoksuri-class or Thetis-class?
The Gumdoksuri-class has been built in greater numbers with 34 vessels compared to 4 vessels of the Thetis-class.