Barentshav vs Holland
The Barentshav and the Holland are both Patrol vessel classes. Displacement is 3,251 tons for the Barentshav vs 3,750 tons for the Holland. The Barentshav reaches 20 knots vs 21 knots for the Holland. The Barentshav carries a crew of 40 vs 54 for the Holland. The Barentshav was produced in 3 units vs 4 for the Holland. The Barentshav was commissioned in 2009, 3 years before the Holland (2012).
| Norwegian patrol vessel, introduced in 2009, has a displacement of 3,251 tons and a crew of 40. | |
| Origin | 🇳🇴 Norway |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Offshore patrol vessel |
| Manufacturer | Myklebust Verft |
| Year introduced | 2009 |
| Number built | 3 units |
| Estimated unit price | NA |
| Dutch patrol vessel, introduced in 2012, has a displacement of 3,750 tons. | |
| Origin | 🇳🇱 Netherlands |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean-going patrol vessel |
| Manufacturer | Damen Shipyards Galați |
| Year introduced | 2012 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | $116.95 million |
| Displacement | 3,251 tons â—‰ |
| Maximum speed | 20.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 92.0 m â—‰ |
| Beam | 16.0 m â—‰ |
| Crew | 40 â—‰ |
| Propulsion | Bergen Diesel B32 engine (4000 kW), Gas generator sets 3 × Mitsubishi GS16R-MPTK, 1 × GS12R-MPTK (3237 kW), Auxiliary engine Mitsubishi S6A3-MPTA (350 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,750 tons â—‰ |
| Maximum speed | 21.0 knots â—‰ |
| Range | 5,000 nm at 15 knots |
| Length | 108.4 m â—‰ |
| Beam | 16.0 m â—‰ |
| Crew | 54 â—‰ |
| Propulsion | RENK CODELOD: 2x MAN 12V28/33D diesel engines (5460KW each) and 2x 400 kW (540 hp) electric motors |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Barentshav-class or Holland-class?
The Holland-class has greater displacement at 3,750 tons compared to the Barentshav-class's 3,251 tons.
Which is faster, the Barentshav-class or Holland-class?
The Holland-class is faster with a maximum speed of 21 knots compared to the Barentshav-class's 20 knots.
Which has longer range, the Barentshav-class or Holland-class?
The Holland-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Barentshav-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Barentshav-class or Holland-class?
The Holland-class is longer at 108.4 meters compared to the Barentshav-class's 92.0 meters.
How many crew members do the Barentshav-class and Holland-class have?
The Holland-class has a larger crew complement of 54 compared to the Barentshav-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Barentshav-class or Holland-class?
The Holland-class has been built in greater numbers with 4 vessels compared to 3 vessels of the Barentshav-class.