Hotel vs Kobben
The Hotel and the Kobben are both Submarine classes. The Hotel displaces 4,095 tons — 9.4x the Kobben's 435 tons. The Hotel reaches 18 knots vs 10 knots for the Kobben. Operational range is 99,999 nautical miles for the Hotel vs 4,200 for the Kobben. The Hotel carries a crew of 104 vs 24 for the Kobben. Submerged displacement is 5,588 tons for the Hotel vs 485 tons for the Kobben. The Hotel was produced in 8 units vs 15 for the Kobben. The Hotel was commissioned in 1960, 4 years before the Kobben (1964).
| Displacement | 4,095 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 114.0 m ◉ |
| Beam | 9.2 m ◉ |
| Crew | 104 ◉ |
| Max depth | NA |
| Propulsion | 2 × pressurized water reactors, 2 shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 435 tons ◉ |
| Maximum speed | 10.0 knots ◉ |
| Range | 4,200 nm at 8 knots ◉ |
| Length | 47.2 m ◉ |
| Beam | 4.7 m ◉ |
| Crew | 24 ◉ |
| Max depth | 180 m |
| Propulsion | 2 MTU 1,100 hp (820 kW) diesel engines, 1 1,700 hp (1,300 kW) electric motor |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Hotel-class or Kobben-class?
The Hotel-class has greater displacement at 4,095 tons compared to the Kobben-class's 435 tons.
Which is faster, the Hotel-class or Kobben-class?
The Hotel-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Kobben-class's 10 knots.
Which has longer range, the Hotel-class or Kobben-class?
The Hotel-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Kobben-class has a range of 4,200 nautical miles.
Which is longer, the Hotel-class or Kobben-class?
The Hotel-class is longer at 114.0 meters compared to the Kobben-class's 47.2 meters.
How many crew members do the Hotel-class and Kobben-class have?
The Hotel-class has a larger crew complement of 104 compared to the Kobben-class's 24 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Hotel-class or Kobben-class?
The Kobben-class has been built in greater numbers with 15 vessels compared to 8 vessels of the Hotel-class.